Nākamnedēļ, 17.oktobrī, arī Ventspilī notiks režisores Dzintras Gekas dokumentālās filmas Kurts Fridrihsons pirmizrāde, kas ir personisks rakstnieces Gundegas Repšes stāsts par mākslinieku, garīgo skolotāju, autsaideru, ieslodzīto un nonkonformistu Latvijas vēstures līkločos, kurš bija labi pazīstams arī Ventspilī. Filmu varēs noskatīties plkst.18 Ventspils Kultūras centrā.

Filma Kurts Fridrihsons tapusi Nacionālā kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei. Filmas scenārija autore Gundega Repše par Kurtu Fridrihsonu stāsta: “Viņa personības izstarojums ir pat pāraudzis viņa mākslas nozīmību. Jo nepakļāvīgu un vienlaikus mākslā spilgtu cilvēku padomju Latvijā nebija daudz. Kā brēcošs kontrasts padomju dzīves īstenībai bija šarms un vieglums, ko Fridrihsons nesa sev līdzi no pirmskara civilizētās Eiropas un brīvās, pazaudētās Latvijas. Viņš bija paraugs un iedvesmas impulss daudziem cilvēkiem, kuru garīgā pasaule negribēja pieņemt pastāvošo sistēmu. Visu dzīvi, ne tikai labi zināmās Franču grupas periodā. Oficiāli pieklusināts, bet sava laika sabiedrībā ļoti populārs.”

Filma veidota studijā Sibīrijas bērni. Režisore un producente Dzintra Geka, scenārija autore Gundega Repše, operators Viktors Grībermans. Kurta Fridrihsona lomā Tālivaldis Lasmanis. Filmā atskaņoti Gustava Fridrihsona un Pētera Vaska skaņdarbi.

Filma par Kurtu Fridrihsonu tapusi trīs gadu garumā – no 2015. līdz 2018. gada septembrim. Filmēts septiņās valstīs, Francijā pat divas reizes.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Publicitātes foto