Svjatki jeb kā paildzināt Ziemassvētku sajūtas

0
462

Jau gandrīz nedēļa pagājusi kopš Zvaigznes dienas, kad simboliski noslēdzam Ziemassvētku svinēšanas laiku. Ar īpašu svētku dienu to atzīmē kristieši, bet mājās Ziemassvētku rotājumi un svētku eglītes pamazām dodas “pelnītā atpūtā”, lai mūs priecētu atkal jau šī gada beigās. Kā vēl paildzināt ziemas svētku sajūtas, pat ja laukā nav sniega? Svjatki!

12 dienas pēc pareizticīgo Ziemassvētkiem līdz Zvaigznes dienai slāvu tautās ir pazīstams kā Svjatki periods. Svjatki iekļauj sevī gan kristīgās, gan senās slāvu tradīcijas, un šos svētkus ik gadu atzīmē arī Ventspils pilsētā ar plašu programmu. Līdzīgi kā latviešu tradīcijās, arī senās slāvu tradīcijas ziemas svētku laikā iekļauj gan zīlēšanu, pārģērbšanās vecās drēbēs un dzīvnieku maskās – ķekatās, gan ķekatnieku staigāšanu no mājas uz mājas, dziedot ziemas svētku dziesmas. Kā stāsta svētku rīkotāji, lai arī ne visas paražas ir atnākušas līdz mūsdienām, Svjatki vienmēr ir bijuši un paliek vieni no mīļākajiem un godājamiem svētkiem arī Ventspilī, stāsta pasākuma rīkotāji.

Svjatki svinēšana notiks sestdien, 13. janvārī, no plkst. 16.00 Ventspils Kultūras centrā. Kultūras centra foajē un mazajā zālē apmeklētājus gaida nākotnes pareģošana un zīlēšana pa jokam, darbosies slāvu aizsardzības leļļu izgatavošanas meistarklase, bet azartiskākie pasākuma apmeklētāji varēs piedalīties svjatku joku apļu dejas meistarklasē, kuru vadīs ansamblis Jurjev Deņ no Ventspils.

Stundu vēlāk turpat lielajā zālē notiks spēļu koncerta programma Švjatočnie večorki. Skatītāji varēs noklausīties tautas un ķekatnieku dziesmas, jautras častuškas, kā arī paspēlēt jautras spēles un vadīt riņķa dejas. Programmā piedalīsies kolektīvi no Ventspils: Zdravica, Žuravinka, Jurjev Deņ, kā arī  viesi no Liepājas – etnogrāfiskais ansamblis un instrumentālā grupa Jarilo.

Bieži vien apmeklētājiem īpaši gaidīts brīdis ir pēc koncerta, kad pasākuma noslēgumā gaida tradicionālo svjatku ēdienu un karsto dzērienu “sbiteņ” un “medovuha” degustācija, ko sagatavos nacionālās kultūras biedrības.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA