Latvijā patēriņa cenas šogad jūnijā salīdzinājumā ar maiju varētu būt augušas par apmēram 0,5%, kas nozīmē, ka gada inflācija pieaugusi līdz 2,6-2,7%, prognozē banku analītiķi.

Swedbank ekonomiste Linda Vildava sacīja, ka 2018.gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, patēriņa cenas varētu būt augušas par apmēram 0,5%, tādējādi gada laikā – šogad jūnijā salīdzinājumā ar pagājušā gada jūniju – patēriņa cenas palielinājušās par 2,7%.

“Gaidāms, ka degvielas cenas būs galvenais inflāciju virzošais faktors,” teica Vildava, piebilstot, ka inflācijas kāpumu, visticamāk, sekmēja arī pakalpojumu cenu kāpums, tostarp ar mājokli saistīto pakalpojumu cenu kāpums, kā arī pārtikas cenas. Savukārt pazeminošs efekts varētu būt bijis apģērbu un apavu cenu kritumam, sākoties sezonālajām izpārdošanām.

Vienlaikus SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis aģentūrai LETA prognozēja, ka gada laikā patēriņa cenas varētu būt palielinājušās par 2,6%.

“Jūnijā redzamākās pārmaiņas bija degvielas uzpildes stacijās, ko ietekmēja straujās naftas cenas kāpums. Pārtikas cenu līmenis varētu būt audzis nedaudz. Siltumenerģijas cenas nemainījās, savukārt Rīgā un citviet cēlās ūdens tarifi. No otras puses pamazām iesākās atlaižu periods, kas mazinās cenu līmeni apģērbam un apaviem, bet jau ierasti kāpums uzrādīsies pakalpojumos,” teica Gašpuitis.

Centrālā statistikas pārvalde datus par patēriņa cenu izmaiņām jūnijā paziņos 10.jūlijā.

Šogad maijā salīdzinājumā ar aprīli patēriņa cenas Latvijā pieauga par 0,3%, bet gada inflācija – šogad maijā salīdzinājumā ar 2017.gada maiju – pakāpās līdz 2,3%. Savukārt 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, maijā pieauga par 2,5%.

 

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA