Jaunais ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro plāno nākotnē ierobežot pašvaldību centienus nodarboties ar uzņēmējdarbību, tāpat viņa iecere paredz arī vērsties pret pašvaldību laikrakstu izdošanu. Ministrs intervijā Latvijas Avīzei pauž uzskatu, ka pašvaldību nodarbošanās ar uzņēmējdarbību arvien vairāk kropļo vietējo tirgu.

“Mums nepatīk, ka pašvaldības arvien vairāk sāk nodarboties ar uzņēmējdarbību,” saka ministrs. “Te ir divas sadaļas – pirmkārt, vienkārši pašvaldības uzņēmumu darbība kā, piemēram, Rīgas ūdens mēģinājums ielauzties dzeramā ūdens tirgū, un, otrkārt, laikraksti, kur reģionālās preses segmentā ir ielīdušas pašvaldību izdotās avīzītes, ja tās tā var nosaukt. Piemēram, Jelgavas gadījumā uz iespējami dārgākā papīra tiek drukātas ziņas, kur priekšsēdētājs bučojas ar pensionāriem un cilā zīdaiņus. Var jau būt, sabiedrībai tas patīk, taču pašvaldību funkciju veikšanai tas nav nepieciešams. Tur nav objektīvas informācijas. Tur ir slavinoši raksti un skaistas bildes. Vienlaikus pastāv reģionālā prese, kurai ir daudz bēdīgāks finansiālais stāvoklis, toties izdevums ir daudz objektīvāks un lasītājiem patīkamāks”.

Taujāts, kāds varētu būt situācijas risinājums, Nemiro norāda: “Šādas pašvaldību darbības būtu jāierobežo. Domāju, ka pašvaldību avīzes varētu būt plānas, varbūt melnbaltas un tikai informatīvas – izsoles, saistošo noteikumu spēkā stāšanās, izmaiņas nolikumos, noteikumos, paziņojumi par teritorijas plānojuma apspriešanu, laulības un bēres. Bet izdevumā nevajadzētu būt informācijai, ka tiek pasniegti ziedi tam vai citam. Šajā jautājumā varētu tapt regulējošie noteikumi un izmaiņas likumos. Visbeidzot, Konkurences padomes stiprināšana ir svarīgs jautājums.”

“Pašvaldību lobijs vienmēr bijis ļoti stiprs. Bet jāsaprot būtiska lieta, kas ir mūsu valsts pamats,” uzsver ministrs.

“Politiku veido likumdevējs un izpilda izpildvara. Pašvaldības ir saimnieciskas organizācijas, kurām ar politikas veidošanu nevajadzētu nodarboties. Tas līdz šim vienmēr bijis otrādi. Varbūt, ka šobrīd tas skan teorētiski, bet šādu stāvokli kādudien vajadzētu sasniegt. Arī administratīvi teritoriālā reforma notiks,” tā ministrs.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA