Saeimas Juridiskās komisijas atbalstīts likumprojekts nosaka, ka Saeimas deputāti, Ministru prezidents, ministri un parlamentārie sekretāri amatus biedrībās vai nodibinājumos varēs ieņemt, nesaņemot par to atalgojumu. Tikmēr Aivars Lembergs no biedrības “Ventspils attīstības aģentūra” (VAA) jau gadiem ilgi saņem vairāk kā 90 tūkstošus eiro. Tā kā VAA ienākumi galvenokārt veidojas no pašvaldības kapitālsabiedrību un pilsētas domes maksājumiem, tad milzīgos ienākumus no amata pienākumu pildīšanas atstādinātajam Ventspils mēram lielā mērā nodrošina ventspilnieku maksātie nodokļi.

Dalība biedrībā “Ventspils attīstības aģentūra” nav lēts prieks. Kā liecina Ventspilnieks. lv rīcībā esošie dokumenti, piemēram, pašvaldības kapitālsabiedrība SIA “Kurzemes filharmonija” kopš 2014. gada ik gadus maksājusi VAA 40 tūkstošus eiro. Savukārt pašas “Kurzemes filharmonijas” funkciju izpildei Ventspils pašvaldība ik gadus piešķir prāvus līdzekļus. 2017.gadā pēc Ventspils pilsētas pašvaldības publiskā pārskata datiem, tie bijuši 1,03 miljoni eiro.

VAA biedru starpā ir arī SIA “Olimpiskais centrs Ventspils”, kurā ir gan pašvaldības (52,68%), gan Latvijas Olimpiskās komitejas ietekme. Neskatoties uz to, ka OC “Ventspils” strādā ar ļoti ievērojamiem zaudējumiem (2018.gadā tie bija 576 086 eiro), arī šis SIA atrod līdzekļus dalībai VAA, un tie nav mazāki, kā “Kurzemes filharmonija” gadījumā.

“Ventspils attīstības aģentūras” biedru vidū ir arī Ventspils Brīvostas pārvalde, Ventspils Augstskola un Ziemeļkurzemes Profesionālās izglītības kompetences centrs “Ventspils Tehnikums”, kuru darbība ir atkarīga no valsts un pašvaldības finansējuma (2017.gadā VeA darbības atbalstam pašvaldība piešķīra 815 tūkstošus eiro). VAA biedri ir arī Aivars Lembergs, Ventspils brīvostas pārvaldnieks Imants Sarmulis, A.Lemberga vietnieks Guntis Blumbergs, SIA “Olimpiskais centrs “Ventspils”” bijušais vadītājs Uldis Boitmanis, A.Lemberga laulātā draudzene Kristīne, VAA direktore Lilita Seimuškāne un VeA profesors Jānis Sīlis.

Ventspils domes deputāts Aivis Landmanis norāda, ka visas minētās juridiskās un fiziskās personas ir atkarīgas no Aivara Lemberga, un tām ir pienākums īstenot viņa lēmumus dzīvē. Par to, ka tā notiek, liecina SIA “Kurzemes filharmonija” 2014.gada 25.februāra vēstule VAA valdei, ar lūgumu uzņemt “Kurzemes filharmoniju” VAA, un kurā ir atsauce uz Lemberga vadītās Ventspils pilsētas domes Ekonomikas un budžeta komisijas protokolu, tātad uz komisijas iespējamu lēmumu ieteikt šai pašvaldības kapitālsabiedrībai kļūt par biedrības biedru. Tanī pašā laikā skaidrības, konkrēti kādus darbus Ventspils pilsētas un tās biedru labā veic VAA vai tās prezidents Aivars Lembergs, zināms nav. Jāatzīmē, ka par šiem nezināmajiem darbiem A.Lembergs no VAA, kā liecina viņa amatpersonas deklarācija, 2018.gadā saņēmis 93 389.29 eiro vai 7782 eiro mēnesī.

“Nu jau vairākus mēnešus plašu rezonansi raisa iespējamās korupcijas, izšķērdēšanas un labas pārvaldības ignorances gadījumi Rīgas pašvaldībai piederošajā “Rīgas satiksmē”, kur pēdējos trīs gados ar vairāk nekā 60 cilvēkiem noslēgti konsultāciju līgumi, un 28 no šiem konsultantiem ir tieši vai pastarpināti saistīti ar partiju “Saskaņa”, Nilu Ušakovu vai  Rīgas domes  struktūrām. KNAB priekšnieks Jēkabs Straume minējis, ka RS, iespējams, bijusi fiktīva nodarbinātība, krāpšana un dokumentu viltošana, bet paši konsultanti par iespējami neesošu darbu veikšanu kopsummā saņēmuši teju 600 000 eiro. Gadījumi Rīgas domē, arī “Rīgas satiksmē”, bija par iemeslu, lai VARAM ministrs Juris Pūce atstādinātu Nilu Ušakovu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Taču neviens – ne VARAM, ne KNAB, ne ENAP, ne ģenerālprokuratūra, neskatoties uz vairākkārtējiem Ventspils opozīcijas deputātu iesniegumiem, nav pievērsuši uzmanību A.Lemberga neskaidrajai nodarbinātībai tādās organizācijās kā VAA, no kuras viņs kopš 2001. gada kopumā saņēmis miljonu un sešdesmit piecus tūkstošus eiro, un Biznesa attīstības asociācijā, kurā viņa ikgadējā darba alga līdz pat 2016. gadam (187 819 eiro) kopumā vairāk kā divkārt pārsniedza VAA saņemto. Vai tas varētu  nozīmēt, kas šajā jautājumā visus šos gadus valdījusi angažēta, iespējams, koruptīva pieeja, jeb, kas nav atļauts Ušakovam, to ar uzviju var Lembergs?” saka Aivis Landmanis.

Deputāts arī norāda, ka “VAA ir Lembergam speciāli radīta barotava, kura papildus Lemberga ekstra algas izmaksai rūpējas arī par viņam nepieciešamās publicitātes nodrošināšanu”. Ja tā, šī nebūtu pirmā viņam par godu radītā sabiedriskā organizācija.

Lato Lapsas grāmatā “Kā nozagt miljardu” lasāms arī Olafa Berķa pratināšanas protoklols Lemberga krimināllietā, kurā, runājot par Biznesa attīstības asociācijas radīšanu, cita starpā teikts: “A.Lembergs izmeta frāzes, ka mēs saņemam lielas algas, atšķirībā no viņa, kurš saņem tikai pašvaldības vadītāja atalgojumu. Tad arī kaut kādā brīdī radās ideja par sabiedriskas organizācijas izveidošanu, kuru visi atbalstīja.” Kā 2017.gadā, lūdzot tiesībsargājošās iestādes pārbaudīt Lemberga darbību šajā biedrībā, uzsvēra deputāts Artuss Kaimiņš, Ventspils mērs no šīs biedrības 16 gadu laikā atalgojumā esot saņēmis ap 2,7 miljoniem eiro.

Aivis Landmanis norāda, ka valsts atbildīgajām amatpersonām un tiesībsargājošajām institūcijām šiem faktiem pastiprinātu uzmanību jāpievērš arī tāpēc, ka šie nodarījumi tikuši pastrādāti Lembergam tiesas piemērotā drošības līdzekļa laikā, kas liek uzdot jautājumu par attiecīgā drošības līdzekļa piemērošanas fikciju. Tāpat deputāts aicina rast atbildi uz jautājumu, kādām vēl personām līdz ar Lembergu būs jāatbild par iespējami pastrādātiem jauniem noziegumiem.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA