Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija otrdien pirmajam lasījumam parlamentā atbalstīja grozījumus likumā par svētku, atceres un atzīmējamām dienām, kas paredz 11.novembri – Lāčplēša dienu – noteikt par svētku dienu.

Šobrīd Lāčplēša diena ir ierindota starp atceres un atzīmējamām dienām. Likuma grozījumi paredz 11.novembri noteikt par svētku dienu – oficiālu brīvdienu. Taču, ja 11.novembris būs sestdienā vai svētdienā, to kompensēt ar papildu brīvdienu nav paredzēts.

Lielākā daļa sēdē klātesošo ministriju pārstāvju pauda atbalstu šim likumprojektam. Ekonomikas un Finanšu ministriju pārstāvji norādīja uz likuma grozījumu ietekmi uz nodokļu ieņēmumiem un iekšzemes kopproduktu un likumprojekta atbalstīšanas gadījumā aicināja pārskatīt valsts svētku dienu skaitu.

Rīgas atbrīvošana no Rietumu Brīvprātīgo armijas jeb tā dēvētā Bermonta karaspēka 1919.gada 11.novembrī bija kauja, kas nostiprināja Latvijas tautas ticību neatkarīgai un demokrātiskai nākotnei. 11.novembra svinības ir izveidojušās par tradīciju, un Lāčplēša dienas atzīmēšana ir ieņēmusi noturīgu vietu arī skolu jaunatnes audzināšanas darbā, teikts likumprojekta anotācijā.

Likuma grozījumu autori atzīmē, ka šīs dienas nozīmīguma uzsvēršana, padarot to par svētku dienu, sekmētu Latvijas tautas saliedēšanos un būtu cieņpilns žests gan Latvijas simtgadē, gan sagaidot 2019.gadu – kaujas 100.gadadienu.

Tāpat Cilvēktiesību komisijas deputāti sēdē lēma iesniegt Saeimā alternatīvu likumprojektu, redakcionāli precizējot komisijai nodotos likuma grozījumus, kas paredz par atzīmējamām dienām noteikt 27.aprīli – Latgales kongresa dienu – un 8.martu – Pasaules sociālā darba dienu.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA