Teju divas trešdaļas jeb 61% Latvijas smēķētāju pat neapsver iespēju atteikties no cigaretēm un tās aizstāt ar mazāk kaitīgām alternatīvām, secināts tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktajā aptaujā.

Zīmīgi, ka 62% cigarešu smēķētāju nemaz nav informēti par šādām alternatīvām iespējām.

Latvijā smēķētāju skaits ir itin liels, taču to publiski atzīst vien 24% aptaujāto iedzīvotāju. No tiem lielākā daļa lieto dedzināmus tabakas izstrādājumus – 88% cigaretes, 15% tinamo tabaku un 4% cigārus.

Jautāti, vai vismaz apsver iespēju cigaretes aizstāt ar veselībai mazāk kaitīgiem, nedegošiem nikotīnu saturošiem produktiem, tikai 27% cigarešu smēķētāju atbildējuši apstiprinoši. Salīdzinoši biežāk šādu viedokli pauduši rīdzinieki (36%) un cilvēki ar augstiem ienākumiem (40%).

Cigarešu un citu dedzināmo tabakas izstrādājumu smēķētāji tika lūgti nosaukt viņiem zināmās alternatīvas. 17% minēja elektroniskās cigaretes un 5% – nikotīnu saturošu plāksteri. Par citām alternatīvām, piemēram, karsējamo tabaku, nikotīnu saturošām košļājamajām gumijām u.c., ir informēti mazāk nekā 5% smēķētāju. Pārējie cigarešu smēķētāji atzinuši, ka tādas nezina.

Aizstāt cigaretes ar bezdūmu nikotīnu saturošiem produktiem ir izvēlējusies vien neliela daļa agrāk smēķējušo cilvēku – 6% patlaban lieto elektroniskās cigaretes un 3% karsējamo tabaku. Vaicāti par to, kāpēc dod priekšroku inovācijām, nospiedošais vairākums (83%) aptaujāto min to, ka nav nepatīkamā cigarešu aromāta un nepatīkamu sajūtu, pēcgaršas (70%). Trešdaļa (35%) minējusi, ka tas ir mazāk kaitīgi veselībai, un tikai 5% zināja, ka tie ir mazāk kaitīgi arī līdzcilvēkiem.

Daļa cigarešu smēķētāju (39%), atzīst, ka šajā sakarā saskaras ar pārmetumiem ģimenē. Salīdzinoši biežāk tas novērojams ģimenēs ar bērniem līdz 18 gadu vecumam. Pusi no šiem smēķētājiem pārmetumi varētu rosināt atmest nikotīnu saturošu produktu lietošanu vispār, kamēr 17% tas varētu motivēt pāriet no tradicionālajiem tabakas izstrādājumiem uz mazāk kaitīgām alternatīvām.

Salīdzinoši biežāk tabaku un/vai nikotīnu saturošus produktus lieto iedzīvotāji ar vidējo vai pamata izglītību nekā iedzīvotāji ar augstāko izglītību (attiecīgi 30% un 20%). Tāpat vīriešu smēķētāju ir vairāk nekā sieviešu (attiecīgi 30% un 20%), secināts pētījumā.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay