Eiropas Savienības tiesas tiesnesis Egils Levits piekritis kandidēt uz Valsts prezidenta amatu. To viņš pirmdienas vakarā apliecināja LTV raidījumam Panorāma. Pirmdien koalīcija paziņoja par vienota kandidāta virzīšanu amatam un tas ir tieši Levits. Līdz ar to ir liela iespējamība, ka amatā tiks ievēlēts tieši Levits, kuram šobrīd būtu vismaz 55 deputātu atbalsts, ja visi deputāti turēs solījumu.

“Tas ir ļoti svarīgi un nozīmīgi, ka visas valdību veidojošās partijas, kas pārstāv vēlētāju vairākumu un dažādību, ir spējušas vienoties par šo svarīgo jautājumu un pieņemt šādu lēmumu. Protams, es būtu pateicīgs kalpot Latvijai,” sacīja Levits.

Levits iepriekš publiski vairākkārt norādīja, ka “negribētu un nevarētu būt” tikai vienas partijas virzīts kandidāts uz Valsts prezidenta amatu. Viņš norādīja, ka kandidēs tikai tad, ja būs visas koalīcijas atbalsts un garantēts vairākums, nodrošinot ievēlēšanu, citādi viņš atteiksies un būs jāmeklē cits kandidāts.

 

Atbalstu Levita kandidatūrai ir paudusi nacionālā apvienība, Jaunā konservatīvā partija un partiju apvienība Attīstībai/Par!, kurām kopā ir 41 balss. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) paudis pārliecību, ka arī partiju apvienība Jaunā Vienotība (JV) balsos par Levita kandidatūru. JV Saeimā pārstāv astoņi deputāti.

No partijas KPV LV pagaidām atbalstu Levita kandidatūrai ir pauduši seši deputāti – Artuss Kaimiņš, Ramona Petraviča, Aldis Blumbergs, Jānis Vitenbergs, Aivars Geidāns, kā arī Ivars Puga. Ja arī KPV LV parlamentāriete Janīna Kursīte nolems viņu atbalstīt, minimālais par Levitu atdodamo balsu pieaugs līdz 56.

Saeimas opozīcijas partijas Valsts prezidenta amatam varētu izvirzīt savu kandidātu vai kandidātus, bet konkrētus pretendentus pārsvarā vēl nenosauc. Zaļo un zemnieku savienībā ietilpstošā Latvijas Zaļā partija varētu Valsts prezidenta amatam atkārtoti virzīt Raimondu Vējoni, kurš ir nācis tieši no šīs partijas rindām.

Pats Vējonis, kura iespējas tikt pārvēlētam pašlaik izskatās necilas, joprojām neatklāj, vai atkārtoti kandidēs uz augsto amatu.

Valsts prezidenta vēlēšanas notiks pavasara otrajā pusē.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA