Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāti vērsušies pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un citiem ministriem ar lūgumu nopietni izvērtēt Ventspils pilsētas domes ilgstošās prettiesiskās darbības un pārkāpumus un veikt likumā noteiktos pasākumus esošā domes sastāva atlaišanai, atklāja opozīcijas deputātu grupas līderis Ģirts Valdis Kristovskis.

Iesniegumu parakstījuši visi četri opozīcijā esošie Ventspils domes deputāti – Kristovskis, Aivis Landmanis, Ivars Landmanis un Dace Korna. Iesniegums adresēts ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem, tieslietu ministram Jānim Bordānam un satiksmes ministram Tālim Linkaitam.

DEPUTĀTI: LEMBERGS IZVEIDOJIS PRETTIESISKU REŽĪMU

Deputāti uzskata, ka Ventspils pilsētas domes darbība neatbilst Satversmē un likumos noteiktiem tiesiskas un demokrātiskas Latvijas valsts pārvaldes principiem un kārtībai, kā rezultātā Ventspils pašvaldībā gadiem ilgi valda autoritārs vadības stils neleģitīma pašvaldības vadītāja deputāta Aivara Lemberga vadībā.

“Lembergam ir izdevies izveidot prettiesisku režīmu, kas, līdz ar citiem pārkāpumiem, neievēro Latvijas likumos garantētās mazākuma deputātu un citādi domājošo tiesības uz līdztiesības un proporcionalitātes pamatiem piedalīties Ventspils pilsētas un pašvaldības darbā,” teikts iesniegumā.

Opozīcijas deputāti arī uzsver, ka jau kopš 2017. gada rudens vairākkārt vērsušies tiesībaizsardzības un tiesu instancēs, iesniedzot pārliecinošus pierādījumus par Ventspils pilsētas pašvaldībā praktizētajiem Satversmē noteiktajiem valsts pārvaldes pamatprincipu pārkāpumiem. Rezultātā Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta tiesnešu kopsēde 2018. gada novembrī un Augstākās tiesas Senāts 2019. gada februārī savos lēmumos par situāciju Ventspils pilsētas pašvaldībā ir norādījis uz vairākiem konkrētiem prettiesiskiem un nedemokrātiskiem pašvaldības pārvaldes un darba organizācijas pasākumiem.

“Tomēr Ventspils pilsētas domes vadība, deputātu valdošais vairākums, ne vien neņem vērā minēto tiesu instanču lēmumus, bet ar pašvaldības administrācijas vadības tiešu līdzdalību turpina masveidīgu mazākuma deputātu darbības ierobežošanu kā tiesā izskatītajos, tā arī citos pašvaldības prettiesisko darbību sektoros,” teikts paziņojumā.

Kristovskis uzsver, ka par Ventspils pilsētas domē notiekošajām nelikumībām attiecībā uz mazākuma deputātu darbības ierobežošanu pēdējo gadu laikā daudzkārt ir ziņots VARAM, taču iepriekšējā vides un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda darbības laikā Ventspils pilsētas domes prettiesisko darbību apturēšanai vai ierobežošanai nekādas darbības nav veiktas pat tajos gadījumos, kad VARAM pati nepārprotami atzinusi – Ventspils pilsētas pašvaldības darbība neatbilst Latvijas likumos noteiktajiem valsts pārvaldes principiem un regulējumam.

“Mēs ceram, ka Krišjāņa Kariņa vadītā valdība spēs pārcirst šo Gordija mezglu, un darbos pierādīs, ka Latvijā valdīs bezkompromisu tiesiskums. Nav pieļaujama situācija, kad kādā Latvijas pašvaldībā valda prettiesiska politiskās un administratīvās vadības neierobežota kundzība, kas pauž un uztur sabiedrību demoralizējošu, nereti pretvalstisku ideoloģiju,” uzsver Kristovskis.

UZSKAITA 15 BŪTISKĀKOS UN RAKSTURĪGĀKOS PĀRKĀPUMUS

Deputāti iesniegumā valdībai uzskaitījuši 15 raksturīgākos Ventspils domes vadības pārkāpumus. Plašāk zināma ir tiesas aizlieguma deputātam Lembergam pildīt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu ignorēšana. Taču mazākuma deputātiem ikdienā nākas satapties ar pašvaldības informācijas liegšanu, pašvaldības resursu, arī informācijas kanālu, izmantošanu tikai Lemberga un viņa vairākuma deputātu interesēs, pašvaldības darba organizācijas pārkāpumiem, tajā skaitā likumā neatbilstošas pašvaldības struktūras izveidošana, kas ierobežo mazākuma deputātu pilnvērtīgas darbības iespējas, pašvaldības budžeta sagatavošanas, apspriešanas un pieņemšanas procedūru pārkāpšana, norāda deputāti.

Viņi arī vērš valdības vadītāja uzmanību uz pašvaldības, tās kapitālsabiedrību un Ventspils Brīvostas pārvaldes līdzekļu prettiesisku šķērdēšanu Lemberga vajadzībām. Piemēram, gadiem ilgi visas šīs institūcijas veikušas ievērojamas iemaksas biedrībai Ventspils attīstības aģentūra, kurā dāsnu atalgojumu saņem Lembergs. Laika posmā no 2007. līdz 2017. gadam Lembergam no Ventspils attīstības aģentūras atalgojumā izmaksāti 859 618,45 eiro.

Līdzīga shēma gadiem ilgi lietota arī Ventspilī “darbojošās” Biznesa attīstības asociācijas kontekstā, no kuras Lembergs ikgadēji saņēma tuvu pie 200 000 eiro, taču nezināmu iemeslu dēļ KNAB, Valsts policija, Prokuratūra, Valsts kontrole šo situāciju atstājusi bez pienācīgas izmeklēšanas.

Mazākuma deputāti uzsver, ka tikai šī sasaukuma laikā vien neskaitāmas reizes mutiski un rakstiski pieprasījuši informāciju kā par minētajām iemaksām šīm organizācijām, tā Ventspils attīstības aģentūras reālo darbu Ventspils pilsētas labā, taču nekādu atbildi nav saņēmuši. “Tas ir uzskatāms interešu konflikts un pašvaldības līdzekļu nelietderīga, izšķērdīga, visticamāk prettiesiska lietošana,” teikts iesniegumā.

“Diemžēl pašvaldības politiskās vadības un deputātu vairākuma prettiesiskās darbības organizētā grupā pilnībā atbalsta un sekmē pašvaldības administrācijas vadība. Tas nodrošina, ka Ventspils pilsētas pašvaldībā nedemokrātiskā un prettiesiskā pārvalde gadiem ilgi ir tikusi sistēmiski un sistemātiski uzturēta. Mēs aicinām valdību izvērtēt situāciju un piemērot tās rīcībā esošos instrumentus Ventspils pilsētas domes prettiesiskās darbības pārtraukšanai un tiesiskuma atjaunošanai,” uzsver Kristovskis.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA