Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijai iesniedzis priekšlikumus trešajam lasījumam vietējo pašvaldību referendumu likumā, kas paredz iespēju rīkot konsultatīvos un lemjošos pašvaldību referendumus. Turklāt jaunajā redakcijā ir mīkstināti vairāki kritēriji.

Konsultatīvais pašvaldības referendums būtu pašvaldības iedzīvotāju balsojums par tās autonomā kompetencē esošu jautājumu, kurā nobalsoto jautājumu dome pieņem zināšanai, piemēram, par jaunas izglītības iestādes izveidošanas nepieciešamību. Referendums varētu notikt par pašvaldības autonomās kompetences jautājumiem, piemēram, par to, kāda veida apbūve ir iespējama pašvaldības teritorijā, kā tas ir bijis Jūrmalas pašvaldības gadījumā, skaidro ministrija.

Lemjošais pašvaldības referendums būtu iedzīvotāju balsojums, kurā nobalsotais jautājums stājās spēkā likumā noteiktajā kārtībā. Pašvaldības lemjošo referendumu varētu rīkot arī par domes atlaišanu.

Būtisks priekšlikums paredz, ka pašvaldības referendumu par domes atlaišanu varētu ierosināt ne mazāk kā 10% no to balsotāju skaita, kuri pēdējās domes vēlēšanās vēlēšanu dienā bija iekļauti attiecīgās pašvaldības vēlēšanu iecirkņu vēlētāju sarakstos. Pašreizējā redakcija paredz lielāku procentuālo slieksni – 30%.

“Nekad neesmu bijis pret referenduma likuma nepieciešamību, taču es uzskatu, ka, veidojot likumu, tam ir jāpieiet valstiski atbildīgi, domājot par valsts iedzīvotājiem, nevis par viena vai otra uzdevuma virspusēju izpildi, lai tik tas būtu padarīts. Likumam ir jāstrādā sabiedrības labā, nevis jānosaka iedzīvotājiem teju nesasniedzami kritēriji referendumu ierosināšanai. Likums neapšaubāmi ir nepieciešams, taču, ja tas tiktu atstāts šā brīža redakcijā, tas realitātē nekādu labumu iedzīvotājiem nesniegtu. Tādēļ esmu iesniedzis priekšlikumus likumprojektam, kas paredz plašākas iespējas valsts iedzīvotājiem piedalīties pašvaldību procesos,” pauda Gerhards.

Pēc VARAM domām, pašreizējā redakcijā Vietējo pašvaldību referendumu likumprojekts reālajā dzīvē nebūs darboties spējīgs.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA