Piektdienas vakarā visā Latvijā, tāpat kā daudzviet citur pasaulē būs vērojams pilns Mēness aptumsums. Tas būs ilgākais šajā gadsimtā novērojamais Mēness aptumsums, tā pilnā fāze ilgs veselu stundu un 43 minūtes, norāda Latvijas Astronomijas biedrība.

Tā kā Zemi apjož atmosfēra, kas kalpo arī kā gaismas laušanas vide, pilnā aptumsuma maksimumā Mēness nekad nekļūst pilnīgi melns, bet tiek izgaismots tumši sarkanīgā vai brūnganā tonī, stāsta Astronomijas biedrībā.

Šo aptumsumu Latvijā varēs novērot gandrīz no paša sākuma, jo tā daļējā fāze sāksies plkst.21.24, bet Mēness lēkts Ventspilī būs plkst.21.43. Līdz ar to aptumsuma sākumā Mēness atradīsies ļoti zemu virs horizonta. Turklāt traucēs ļoti gaisās debesis, jo Saules riets Ventspilī būs tikai plkst.21.54.

Aptumsuma pilnā fāze sāksies plkst.22.30, bet maksimālās fāzes brīdis iestāsies plkst.23.22. Aptumsuma maksimālās fāzes brīdī debesis jau būs pietiekami tumšas, lai varētu novērot Mēness disku sarkanīgā vai brūnganā tonī.

Aptumsuma pilnā fāze beigsies plkst.0.13, daļējā fāze beigsies plkst.1.19. Aptumsums pilnībā beigsies plkst.2.29.

Nākamo reizi pilnu Mēness aptumsumu Latvijā varēsim vērot 2019.gada 21.janvāra rītā. Pēc tam būs ilgi jāgaida, jo nākamais aptumsums Latvijā būs redzams tikai 2025.gada 7.septembrī.

Savukārt Latvijas ziemeļos 11.augustā būs redzams daļējs Saules aptumsums. Ar pavisam mazu fāzi to varēs novērot Kurzemes pašā spicē Kolkā, kā arī Vidzemes ziemeļos. Aptumsums sāksies plkst.12.03, bet beigsies plkst.12.32. Daļējā Saules aptumsuma maksimālā fāze būs plkst.12.17. Taču Latvijā varēs redzēt tikai 0,02 daļas no aizsegtā Saules diska.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: AFP/LETA