Ventspils pilsētas pašvaldība ir slavena visā Latvijā ar to, ka ik gadu lielākajos svētkos – 18. novembrī, gadu mijā, kā arī Ventspils pilsētas svētku laikā – debesīs šauj salūtu. Tas ik reizi ir ļoti intensīvs un daudzkrāsains, turklāt izmaksā ievērojami dārgāk nekā citur, pat rīdzinieki nemaksā tik daudz. Acīmredzot izņēmums nebūs arī šis gads, jo Ventspils pilsētas pašvaldība par uguņošanu Latvijas simtgades svētku kulminācijā 18. novembrī maksās vairāk nekā 29 tūkstošus eiro, kas ir par vairākiem tūkstošiem eiro vairāk nekā citkārt.

Par to liecina notikušā iepirkuma konkursa rezultāti. Kā jau to varēja paredzēt, arī šoreiz, tāpat kā visas uguņošanas iepriekšējos gados, rīkos viens un tas pats Ventspils pilsētai draudzīgais uzņēmums SIA International Fireworks Design. Šīs kompānijas piedāvātais uguņošanas priekšnesums ir 29 323 eiro vērtībā, un pašvaldības iestāde Komunālā pārvalde to atzina par konkursa uzvarētāju. Konkursā gan pieteicās tikai viens dalībnieks, jo šis uzņēmums pilsētas vajadzībām uguņošanas rīko ik gadu un regulāri. SIA International Fireworks Design piedāvājums esot atbildis visām iepirkuma prasībām.

Kā liecina Firmas.lv datu bāzes informācija, SIA International Fireworks Design uzņēmuma pamatkapitāls ir 3000 eiro. Pagājušajā gadā uzņēmums strādājis ar 39 418 eiro peļņu, bet vēl gadu iepriekš peļņa bijusi 8129 eiro. Savukārt apgrozījums pagājušajā gadā sasniedza 271 057 eiro, bet 2016. gadā uzņēmums apgrozīja 243 208 eiro. Tieši šis uzņēmums Ventspilī rīkojis svētku uguņošanas gadu mijā, pilsētas un valsts svētkos pēdējo gadu laikā, to pašu arī Rīgā. Starpība ir bijusi tikai tā, ka Rīgā, piemēram, gadu mijas svētku salūtu izmaksas bijušas par ieciem un vairāk tūkstošiem eiro lētākas. Tikmēr Liepājas pilsētas pašvaldība gadumijas uguņošanai  tērēja tikai 4590 eiro.

Zīmīgi, ka Ventspils pilsētā uguņošanas šovi kļuva ievērojami dārgāki pēc tam, kad konkursos sāka uzvarēt tieši šis uzņēmums. Pēdējo gadu laikā uguņošanas prieks pilsētai izmaksājis starp 22,9 tūkstošiem eiro līdz vairāk nekā 24 tūkstošiem eiro nodokļu maksātāju naudas. Kā liecina aģentūras LETA arhīva informācija, piemēram, sagaidot 2012.gadu, svētku uguņošana izmaksāja vēl tikai nepilnus 4600 latus.

Šī savdabīgā sacensība starp Ventspili un Rīgu par to, kurā pilsētā būs krāšņāka un līdz ar to dārgāka svētku uguņošana, noris jau vairākus gadus, un allaž nedaudz vairāk tērējusies tieši Ventspils. Ilgstoši tiesvedībās aizņemtais Ventspils pilsētas domes deputāts, faktiskais tās vadītājs Aivars Lembergs to nav slēpis arī publiski paustos viedokļos. Reiz viņš salīdzināja Ventspils un Rīgas salūtus kā mersedesu un zaporožecu – Ventspilī tas esot īsts mersedess, bet Rīgā kā tikai nospodrināts zaporožecs.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA