Ik gadu 29.septembrī visā pasaulē atzīmē Sirds dienu. To aktīvi atzīmē arī Latvijā, tāpat arī Ventspils pilsētā par to rūpējas Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca. Arī šogad Ventspils slimnīca aicina ventspilniekus atcerēties par veselīgu dzīvesveidu un pievērst uzmanību savai sirds veselībai ik dienu.

Neskatoties uz to, ka mūsdienās informācija par sirds un asinsvadu slimībām un to riska faktoriem ir plaši pieejama, tomēr tā vēl joprojām ir nozīmīga veselības problēma visā pasaulē un ir visbiežākais nāves cēlonis Latvijā, šo skumjo faktu atgādina slimnīca.

Tikai rūpīgi un apzinīgi ievērojot veselīga dzīvesveida principus un rūpīgi sekojot līdzi savam veselības stāvoklim, risku saslimt ar dažādām sirds un asinsvadu slimībām ir iespējams samazināt vai pat novērst.

Viens no Latvijā izplatītākajiem nāves cēloņiem ir tieši miokarda infarkts un insults. Ik gadu Latvijā no infarkta mirst vairāk nekā 1000 cilvēku. Turklāt pērn 20% jeb piektā daļa mirušo bija jaunāki par 64 gadiem. Insults ir nāves iemesls vairāk nekā 2000 cilvēkiem ik gadu. Jaunāki par pensionēšanās vecumu bija 15% no mirušajiem.

Īpaši insulta gadījumā katram cilvēkam ir ļoti svarīgi zināt un atpazīt tā simptomus, lai nekavējoties glābtu kāda cilvēka dzīvību vai nekavējoties vērsties pie mediķiem pēc palīdzības pašam, norāda slimnīca.

Vairumā gadījumu slimības ir nevis pārmantotas un iedzimtas, bet gan tieši paša dzīves laikā iegūtas. Saslimšanu ar sirds un asinsvadu slimībām galvenokārt veicina paaugstināts asinsspiediens un holesterīna līmenis, palielināts svars, cukura diabēts, mazkustīgs dzīvesveids, kā arī nevērīga attieksme pret savu veselību. Te variet uzzināt plašāk par sirds un asinsvadu veselību.

Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca aicina ikvienu – ventspilnieku vai novadu iemītniekus, vecus vai jaunus pievērst savai veselībai lielāku uzmanību un, lai izvairītos no sirds un asinsvadu saslimšanām, ievērot šos punktus:

  • regulāri jāveic profilaktiskas veselības pārbaudes, jo kaut arī cilvēks jūtas labi un nav sūdzību, riska faktors pastāv arī tad, ja ģimenē ir bijušas saslimšanas ar kādu no sirds vai asinsvadu slimībām;
  • jāseko līdzi savam svaram, palielināts ķermeņa svars, laika gaitā būtiski ietekmē sirds un asinsvadu sistēmas darbību;
  • katrs pazaudētais liekais kilograms uzlabo vispārējo veselības stāvokli, samazina risku saslimt ar cukura diabētu un palīdz normalizēt asinsspiedienu; 
  • jāatsakās no kaitīgiem ieradumiem, smēķēšana ir ļoti būtisks faktors, kas ietekmē sirds veselību; ikdienā jāievēro pilnvērtīgs uzturs un kvalitatīva atpūta.

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīca aicina izturēties atbildīgi pret savas sirds veselību un atgādina, ka veselas sirds noslēpums ir rūpes par to visa mūža garumā.

Autors: Ventspilnieks/Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca / Foto: Pixabay