Šī gada janvāra mēneša laikā Ventspils ostā pārkrautu kravu apjoms bija 1,185 miljoni tonnu, un tas ir pieticīgākais gada pirmais mēnesis vismaz kopš 2012. gada, liecina Ventspils brīvostas pārvaldes publiskotie operatīvie dati.

Visvairāk janvārī pārkrautas lejamkravas – 807 tūkst. tonnas, toties beramkravu apjoms bija nieka 169 tūkst. tonnu, kas ir pārliecinoši zemākais rādītājs kopš 2016. gada jūnija. Ģenerālkravas ir saglabājušas vidēji puslīdz stabilu apgrozījumu un janvārī bija 209 tūkst. tonnas.

 

Janvārī Ventspils ostā ienāca 40 tankkuģi un 89 sauskravu kuģi. Kopumā – 129 kuģi.

Jāatzīmē, ka tieši pirms gada – 2019. gada janvārī – Ventspils ostā pārkrāva 2,071 mlj. tonnas kravu, kas bija tikai sestais labākais gada pirmais mēnesis pēdējo deviņu gadu laikā. 2016. gada janvārī šis rādītājs bija 1,827 mlj. tonnu, bet 2018. gadā – 1,478 mlj. tonnu. Savukārt jau patālajā 2012. gadā vēl pirms ekonomisko sankciju ieviešanas, Ventspils ostā janvārī pārkrāva trīs reizes vairāk nekā šogad – proti, 3,019 mlj. tonnu.

 

Smagu sitienu Ventspils ostai pērn decembrī izraisīja ASV piespriestās sankcija par korupciju smagos noziegumos apsūdzētajam Aivaram Lembergam un četrām organizācijām, kurās viņam bija tieša ietekme un kontrole, tajā skaitā arī Ventspils brīvostas pārvalde. Pateicoties aktīvai valdības un ministriju rīcībai, brīvosta pilnībā pārgāja valsts kontrolē, kas ļāva ostai drīz vien atcelt piespriestās sankcijas. Tomēr ietekme īsā laikā atstāja ievērojamas sekmas: kravu apgrozījums sasniedza pilnīgu antirekordu – tikai 986 tūkst. tonnas. Janvārī ir vērojams neliels uzlabojums, tomēr kopumā situācija šobrīd ir ļoti slikta. Ja iepriekšējos gados osta cerēja uz apgrozījumu 20 mlj. tonnas gadā, tad šī gada janvāris liek prognozēs būt daudzkārt pieticīgākiem.

11.02.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com