Izejmateriālu un būvniecības izmaksu pieaugums būs par pamatu arī turpmākam cenu kāpumam jaunajos projektos, un Latvijas vadošie nekustamo īpašumu attīstītāji tuvākajā laikā neparedz cenu kritumu mājokļu tirgū, secināts Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) un bankas Citadele rīkotajā ekspertu diskusijā.

  • Cenas jaunajos projektos mikrorajonos ir izlīdzinājušās ar dzīvokļu cenām Rīgas vēsturiskajā centrā. Tas daļēji saistīts ar to, ka Rīgas centrā daudzas ēkas ir sliktā stāvoklī un cilvēku gatavība kovida ietekmē dzīvot ārpus pilsētas centra tikai pieaug.
  • Apkures rēķini liks cilvēkiem nopietni pārdomāt, vai skatīties tikai uz dzīvokļa cenu vai vērtēt kredīta izmaksas un komunālo maksājumu ietaupījumu ilgtermiņā.

Dati liecina, ka apkures rēķini energoefektīvos mājokļos un jaunajos projektos vidēji ir aptuveni 3,7 reizes mazāki.

  • Būvniecības izmaksu pieauguma dēļ kopš marta mēneša nekustamo tirgū neparādās jauni projekti, turklāt no pieejamajiem dzīvokļiem aptuveni puse jau ir rezervēta. Līdz ar to ir pamats runāt par iespējamu deficītu jauno dzīvokļu segmentā, un šie faktori nebūs par pamatu, lai cenas tuvākajā laikā kristos.
  • No attīstītāju perspektīvas lielākais izaicinājums saistāms ar būvniecības cenu kāpumu un ekonomiskās situācijas rezultātā piešķirto uzdevumu pārdot dzīvokļus par dārgāku cenu, nekā tas bija paredzēts. Šo mērķi vēl sarežģītāku padara tas, ka dzīvokļu cenas aug ātrāk nekā iedzīvotāju algas.

Labākās pozīcijās ir attīstītāji, kuriem ir gan celtniecības, gan attīstītāju kompetences.

«Neskatoties uz dažādiem ārējiem faktoriem, pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem mājokļa iegādei 2022. pirmajā pusgadā joprojām bija stabils un pat lielāks, ja salīdzina ar 2021.gada pirmo pusgadu. Vidējā aizņemtā summa ir bijusi aptuveni 84 000 eiro, jaunajos projektos sasniedzot 100 000 eiro, un vairums jeb 70% hipotekāro kredītu ņēmēju finansējumu izmanto dzīvokļu iegādei, savukārt 30% iegādājas vai būvē privātmājas,» pieprasījuma tendences raksturo bankas Citadele privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Jānis Mūrnieks.

«Šobrīd nav pamata apgalvot, ka cenas kritīs, it īpaši kvalitatīvajiem jaunajiem projektiem. Būvniecības materiālu, darba resursu un energoresursu cenas tuvākajā laikā nemazināsies un nav pamats domāt, ka jauno projektu attīstītāji līdz ar to varēs samazināt dzīvokļu gala pārdošanas cenas. Tās mājsaimniecības, kas nevarēs atļauties dzīvokļu iegādi jaunajā projektā, vispirms izskatīs iespēju iegādāties dzīvokli tāpat jaunajā projektā, tomēr tālāk no Rīgas, piemēram, Ādažos, Salaspilī, tad izskatīs iespējamos variantus otrreizējā tirgu vai arī atliks lēmumu par iegādi dodot priekšroku īrei,» saka LANĪDA un Vestabalt valdes locekle Līga Plaude.

«Pieprasījums pēc jaunajiem mājokļiem nav mazinājies, taču šobrīd no klientu puses novērojam nogaidošu pozīciju, jo šajos nenoteiktības apstākļos cilvēki ir nobažījušies par pieaugošajām izmaksām visās jomās. Tas, vai šis ir piemērots laiks jauna mājokļa iegādei, ir atkarīgs vienīgi no paša pircēja – no vienas puses, jāapzinās, ka jaunie projekti lētāki nekļūs, no otras puses, ikvienam rūpīgi jāizvērtē savas vajadzības pēc jauna dzīvokļa un iespējas to iegādāties,» atzīmē Arco Real Estate valdes locekle un Dzīvojamā fonda pārdošanas nodaļas vadītāja Ieva Jansone.

«Ir trīs būtiski faktori, kas jāņem vērā jauna dzīvokļa pircējam patlaban. Būvniecības cenu kāpums, siltumenerģijas cenu kāpums un paredzamā kredītu procentu likmju celšanās. Manā izpratnē pareizs lēmums būtu ņemt kredītu jau šodien un iegādāties energoefektīvu mājokli, lai ietaupītu uz komunālo maksājumu rēķina. Nepareizi būtu atlikt lēmumu par mājokļa iegādi un plānot nākotnē iegādāties energoneefektīvu sērijveida dzīvokli, kura komunālo maksājumu izmaksas komplektā ar augstiem kredīta procentiem būs nesaprātīgs slogs,» saka Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.

«Lai arī būvniecības izejvielu tirgus sāk izrādīt zināmas stabilizācijas pazīmes – nav vairs novērojamas krasas cenu svārstības, piemēram, metālam, vai kokmateriāliem –, izmaksu pieaugums būvniecības sektorā vismaz tuvākajā laikā neapstāsies. Arī dzīvokļu deficīts pirmreizējā tirgū pašlaik sasniedzis vēsturiski augstāko līmeni pēdējo desmit gadu laikā, kas lielā pieprasījuma dēļ tikai veicinās cenu pieaugumu. Kad šis cenu kāpums apstāsies, nav zināms, taču, ja paskatāmies uz Viļņu un Tallinu, kur mājokļu jaunajos projektos kvadrātmetra cena ir vēl vismaz par 25% augstāka nekā Rīgā, vieta izaugsmei vēl ir,» norāda Bonava pārdošanas un mārketinga vadītājs Latvijā Kaspars Ekša.

 

6.07.2022. / Autors: BNN / Foto: Pixabay