Covid-19 ierobežojumu ietekmē daudzi iedzīvotāji no darba birojā ir pārgājuši uz darbu attālināti, līdz ar to arī meklē iespējas izrauties no pilsētas burzmas. Lai noskaidrotu, kādas ir nekustamo īpašumu tirgus tendences Ventspilī un tās apkaimē, “Ventspilnieks.lv” sazinājās ar nekustamo īpašumu kompānijas “Ober–Haus” valdes priekšsēdētāju Diānu Frīdenbergu un Dzīvojamo platību nodaļas vadītāju Andri Bīriņu.

Andris Bīriņš norāda, ka Covid-19 noteikti ir ietekmējis nekustamo īpašumu tirgu Ventspilī: “Īpašumu cenas un klientu interese pieaug visos sektoros. Primāri mēs izjutām intereses pieaugumu pilsētā, īpaši īstermiņa īres sektorā.” Eksperts vērtē, ka laikā, kad ārzemju ceļojumi bija ierobežoti vai pat nepieejami, cilvēki ļoti daudz izmantojuši iespēju vasaras sezonā īrēt dzīvokļus un privātmājas jūras krastā, kas atsaucies arī uz īpašumu iegādes segmentu.

“Iedzīvotāji no Rīgas aizvien vairāk sāka izvēlēties īpašuma iegādi jūras kūrortpilsētās, pie kurām visnotaļ var pieskaitīt arī Ventspili,” norāda “Ober–Haus” ekperti, “zīmīgi, ka bieži šādā gadījumā klienti izvēlas vietas attālāk no pašas pilsētas,” ar pieredzi klientu vēlmēs dalās Andris Bīriņš, norādot, ka tās ne vienmēr ir savrupmājas, bet daudz biežāk vasarnīcas kooperatīvos un mazajos ciematos: “Šādos kooperatīvos vasarnīcas ir ievērojami lētākas, Ventspils apkaimē tās var iegādāties pat par 15 līdz 20 tūkstošiem eiro,” norāda “Ober–Haus” vadītāja Diāna Frīdenberga, uzsverot, ka šobrīd gan cenas ievērojami un pat ļoti strauji pieaug.

Problēma patlaban ir ar īpašumu iegādi jaunās dzīvojamās mājās, jo šobrīd mājas, kas gatavas dzīvošanai, ir ļoti grūti iegādāties par cenām, kas iekļaujas summā līdz 150 000 eiro: “Agrāk šķita, ka šādas cenas ir tikai Rīgā, taču tagad tāda vērtība ir pilnīgi normāla prakse arī Ventspilī,” atzīst “Ober–Haus” Dzīvojamo platību nodaļas vadītājs. Tomēr, vaicāts, kā šobrīd pareizi rīkoties īpašniekiem – savus īpašumus pārdot, vai labāk nogaidīt –, viņš gan nesniedz konkrētu atbildi: “Prognozes ir dažādas. Šobrīd visvairāk īpašumus aktīvi pārdod gados veci cilvēki, kuri nespēj uzturēt lauku īpašumus vai vēlas pārvākties tuvāk bērniem, tādēļ tirgū cenas pieaug.” Viņš nevar prognozēt, vai un kad cenas nekustamo īpašumu tirgū varētu kristies, tādēļ nekustamo īpašumu eksperti iesaka vadīties pēc saviem personīgajiem apstākļiem un iespējām.

Diāna Frīdenberga un Andris Bīriņš novērojuši, ka šobrīd visaktīvāk nekustamos īpašumus cenšas iegādāties gados jauni cilvēki: “Ventspils infrastruktūra ir ļoti piemērota ģimenēm, jo ir pieejamas skolas, bērnudārzi, izklaides iespējas. Būtībā tieši tas pats, kas galvaspilsētā,” uz iemesliem norāda eksperti. Firmas “Ober–Haus” pārstāvji uzskata, ka šobrīd arī no banku, kuras finansē nekustamo īpašumu iegādi, viedokļa “pilsētu robežas izplešas”, līdz ar to mazinās daudzu banku skeptiskā attieksme pret īpašuma iegādi ārpus pilsētas, tādēļ ir vērojama pozitīva tendence banku “atsaucībā” uz kredītu piešķiršanu: bankas ļoti līdzīgi finansē gan īpašumus pilsētās, gan vairāk nekā 20 km ārpus tām, īpaši jau jūras piekrastē.

“Mēs klientiem arvien biežāk iesakām būvēt jaunas dzīvojamās mājas, jo tām ir milzīgs pieprasījums, bet salīdzinoši neliels piedāvājums,” norāda Diāna Frīdenberga. “Noderētu arī valsts un pašvaldības atbalsts jaunu dzīvojamo platību radīšanai,” savukārt atzīst Andris Bīriņš, “šobrīd trūkst kvalitatīvi īpašumi gan pilsētās, gan ārpus tām.” Protams, eksperti vērš uzmanību uz arvien pieaugušajām būvniecības cenām, kas ļoti traucē nekustamo īpašumu attīstītāju darbību reģionos, tādēļ ir jāatrod piemērots līdzsvars.

Diāna Frīdenberga norāda, ka kopš 2019. gada ir ļoti nozīmīgs pieaugums pārdoto zemes vienību un apbūvētu zemju skaitā: “Ventspils novadā 2021. gadā ir pārdotas par 295 neapbūvētas zemes vienībām un par 113 apbūvētas zemes vienībām vairāk nekā vēl divus gadus iepriekš.” Kopumā nekustamo īpašumu tirgus šobrīd ir ļoti aktīvs, un visiem, kuri ir ieinteresēti iegādāties vai pārdot īpašumu, ir jāseko līdzi tendencēm, jo prognozes ir ļoti atšķirīgas.

 

25.02.2022. / Autors: Rita Krasta  / Foto: Pixabay