Šā gada četros mēnešos pastāvīgā darbā bija iekārtojušies 6382 Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) reģistrētie bezdarbnieki vecumā no 15 līdz 29 gadiem. Vidējais bezdarba ilgums šīs vecuma grupas bezdarbniekiem bija četri mēneši. Lai gan dažiem darba meklējumi ātri atnesuši vēlamos rezultātus, citiem pirmās darbavietas meklēšana ne vienmēr ir ātrs un vienkāršs process, tāpēc NVA speciālisti piedāvā desmit ieteikumus jauniem cilvēkiem, kas meklē darbu.

Apmeklē karjeras konsultāciju. Vislabāk jau laikus izvēlēties darbu, kas ir pēc iespējas piemērotāks tavām interesēm, dotībām un spējām. Ja vēl nezini, kādu karjeras ceļu plāno izvēlēties, izmanto iespēju pieteikties karjeras konsultācijai. Speciālists ļaus saprast, kuras ir atbilstošās darba jomas, no kurām izvēlēties nākotnes profesiju, kā arī noteiks personības plusus un mīnusus, kas atvieglos darba izvēles procesu.

Vērsies pie ģimenes locekļiem, draugiem vai paziņām. NVA aptauja liecina, ka 35% Latvijas iedzīvotāju pirmo darbavietu ir atraduši ar ģimenes locekļu, draugu vai paziņu palīdzību. Meklējot darbavietu, noteikti pastāsti par savām iecerēm saviem tuviniekiem un draugiem. Iespējams, kādam no viņiem padomā būs vakance, ko piedāvāt.

Interesējies par vakancēm pie potenciālā darba devēja. Katrs trešais (32%) pirmo darbavietu ir ieguvis, uzņemoties iniciatīvu pats un interesējoties par vakancēm pie potenciālā darba devēja. Uzņēmēji novērtē, ja jaunieši izrāda mērķtiecību un iniciatīvu, jo tas liecina par patiesu vēlmi strādāt.

Piesakies prakses iespējām. Mācību iestādes nereti jauniešiem piedāvā dažādas prakses iespējas, kas ļauj iegūt vērtīgu darba pieredzi. Taču par prakses iespējām vari uzzināt arī individuāli, interesējoties pie uzņēmēja vai sekojot līdzi aktualitātēm vakanču portālos. Ļoti bieži pēc veiksmīgas prakses jauniešiem tiek piedāvāts arī pastāvīgs darbs, tāpēc izmanto iespēju un noskaidro, kādas prakses iespējas pieejamas tevi interesējošā profesijā.

Noskaidro par piedāvātajām vakancēm savā pašvaldībā. Būtisku atbalstu darbavietas meklēšanā var sniegt arī vietējā novada pašvaldība. Pašvaldības ir informētas par vakancēm vietējos uzņēmumos, tāpēc var ieteikt jau konkrētu uzņēmumu, pie kura interesēties par darba iespējām.

Attīsti darbam nepieciešamās iemaņas, veicot brīvprātīgo darbu. 29% iedzīvotāju uzskata, ka iesaistīšanās brīvprātīgajā darbā var paaugstināt jauniešu konkurētspēju darba tirgū. Portālā www.brivpratigie.lv vari uzzināt par iespējām, kā iegūt brīvprātīgā darba pieredzi, gan veicot nozīmīgu darbu sabiedrības labā, gan iegūstot vērtīgu darba pieredzi.

Piesakies NVA apmācību pasākumiem. Lai veiksmīgāk atrastu darbavietu, ir svarīgi apgūt darba tirgū pieprasītu profesiju vai attīstīt darbam nepieciešamās zināšanas un prasmes. Šādas iespējas var piedāvāt ESF projekts „Jauniešu garantijas”. Ja nestrādā, nemācies un esi vecumā no 15 līdz 29 gadiem, tu vari iesaistīties profesionālajā apmācībā vai kādas neformālās izglītības programmas apguvē.

Piesakies NVA nodarbinātības pasākumiem. Ja tev ir nepieciešama darba pieredze un jāattīsta profesionālās prasmes, piesakies ESF projekta Jauniešu garantijas nodarbinātības pasākumiem. Iegūt darba pieredzi un attīstīt darbam nepieciešamās iemaņas tu vari arī tad, ja darbavieta būs attālāk no dzīvesvietas: projekts jaunietim nodrošinās mobilitātes atbalstu – transporta izdevumu vai dzīves vietas īres kompensāciju. Reģistrējoties NVA filiālē, katram jaunietim bezdarbniekam ar profilēšanas metodes palīdzību tiks noteikti tieši viņam nepieciešamie nodarbinātības vai apmācību pasākumi, kas sekmēs viņa konkurētspēju darba tirgū.

Izmanto NVA CV un vakanču portāla iespējas. NVA CV un vakanču portāls pieejams NVA interneta vietnē https://cvvp.nva.gov.lv, turklāt portāla lietošana ir bez maksas. NVA CV un vakanču portālā tev ir iespēja bez reģistrācijas meklēt vakances pēc dažādiem parametriem, piemēram, pēc vēlamās darbības jomas, darba vietas, publicēšanas datuma, darba slodzes vai algas apmēra. Reģistrējoties NVA CV un vakanču portālā, tu iegūsti iespēju publicēt savu CV un pieteikties darba devēja vakancēm.

Izlasi rokasgrāmatu Ceļā uz darbu vai attālināti iemācies izveidot savu CV. NVA mājaslapas Karjeras sadaļā jauniešiem publicēta grāmatas Ceļā uz darbu elektroniskā versija, kas tev var kļūt par labu padomdevēju darba meklējumos. Grāmatā tu atradīsi vērtīgus padomus, kā rakstīt CV, kā ģērbties, dodoties uz darba interviju, kā gatavoties darba pārrunām, kā uzvesties darba pārrunu laikā, ko darīt, ja saņemts darba devēja atteikums, un citus vērtīgus ieteikumus. Savukārt, ja esi reģistrējies NVA, var arī attālināti iemācīties, kā pareizi rakstīt motivācijas vēstuli un sagatavoties darba intervijai.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA