Kopš pagājušā gada vidus dzīvokļu cenas jaunajos projektos ir kāpušas par aptuveni 20 līdz 30%, savukārt citos dzīvokļu segmentos cenu kāpums ir mērenāks – ap 10%, liecina Luminor bankas ekspertu novērojumi.

Šāda situācija ir skaidrojama ar būvniecības cenu kāpumu un jauno projektu ierobežoto piedāvājumu, savukārt sērijveida dzīvokļu piedāvājums ir daudz plašāks.

«Augstais pieprasījums pēc jauniem un energoefektīviem mājokļiem vienlaikus ar limitēto piedāvājumu ir veicinājis straujo cenu kāpumu,» stāsta Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

«Inflācijas un cenu kāpuma dēļ Latvijas iedzīvotāji arvien vairāk plāno budžetu, cenšoties ilgtermiņā samazināt arī komunālos izdevumus, tādēļ turpmāk arvien vairāk varētu pieaugt iedzīvotāju interese par renovētiem sērijveida dzīvokļiem,» prognozē Sausais.

Kā uzsver eksperts, renovēti sērijveida dzīvokļi var kalpot kā alternatīva tiem klientiem, kas iespējams sākotnēji bija plānojuši iegādāties mājokli jaunajā projektā, bet cenu kāpuma dēļ to vairs nevar atļauties.

Attiecīgi cenu kāpums ir ietekmējis arī vidējo mājokļa kredīta summas apmēru. Gada laikā tas ir palielinājies vidēji par 10 tūkstošiem eiro, respektīvi, 75 tūkstošiem eiro tā kāpusi uz 85 tūkstošiem eiro.

Prognozes liecina, ka mājokļu īres tirgu ietekmēs Covid-19 izplatība. Šobrīd, Covid-19 ierobežojumu atcelšanas dēļ, būtiski ir palielinājies tūrisms, kas savukārt veicina dzīvokļu īstermiņa izīrēšanu.

«Pandēmijas attīstība noteiks to, kas ar šiem dzīvokļiem notiks turpmāk. Ierasti rudenī īres dzīvokļi ir nepieciešami arī studentiem, taču, ja studijas notiks attālināti, tad pieprasījums samazināsies,» prognozē Sausais.

Šogad īres tirgu ietekmējis arī Ukrainas bēgļu pieprasījums, kuri galvenokārt apmetušies Rīgā vai lielākajās pilsētās un dzīvesvietas īrē.

Neskatoties uz neprognozējamo politisko situāciju pasaulei, joprojām ir augsts pieprasījums pēc mājokļa aizdevuma. Luminor bankas dati liecina, ka pieprasījums pēc mājokļa kredītiem turpina saglabāties augstā līmenī, kā arī augošā inflācija un karadarbība Ukrainā to praktiski nav ietekmējusi.

Kā uzsver eksperts, šobrīd, pieņemot lēmumu par mājokļa iegādi, kredīta ņēmējiem ir jārēķinās, ka turpmāk var pieaugt ikmēneša kredīta maksājums, kas saistīts ar Euribor likmes kāpumu.

«Tas nozīmē, ka klientiem ir jārēķinās ar lielākiem izdevumiem nekā līdz šim, tāpēc katram klientam ir rūpīgi jāizvērtē savas iespējas uzņemties saistības un segt kredīta ikmēneša maksājumus ilgtermiņā,» uzsver eksperts.

Viņš prognozē, ka īpašumu cenas turpinās mēreni palielināties, tomēr atsevišķos segmentos cenu kāpums varētu apstāties.

 

9.08.2022. / Autors: BNN / Foto: Unsplash