Transporta sektors ir viens no lielākajiem siltumnīcefekta gāzu emisiju radītājiem arī Latvijā. Satiksmes jomas zaļināšanā lielu ieguldījumu varētu dot plašāka elektrisko automašīnu izmantošana. Lai veicinātu elektromobilitāti un šo transportlīdzekļu popularitāti, nepieciešami zināmi ieguldījumi šajā jomā – ne tikai finansiāli, bet arī informatīvi un izglītojoši. 9. aprīlī plkst. 12.00 Rīgas Motormuzejā norisināsies preses konference. Tās laikā tiks paziņots par jaunu pasākumu sēriju „Latvijas E-auto 2024/25”. Tās ietvaros tiks testēti elektriskie automobiļi un izvēlēti uzvarētāji vairākās nominācijās.

Vajadzīgajā vietā un laikā

Eksperti ir vienisprātis, ka elektromobilitātei mūsu valstī ir lielas attīstības iespējas, tikai nepieciešams to veicināt. Projekts „Latvijas E-auto 2024/25” šim nolūkam ir ļoti piemērots. Šāda pasākumu sērija Latvijā notiks pirmo reizi un sastāvēs no vairākiem posmiem – izziņošanas, testa braucieniem un simpātiju balvas noteikšanas. Projekta beigu daļā tiks rīkots pasākums plašākam sabiedrības lokam tirdzniecības centrā „Spice” un noslēguma apbalvošanas ceremonija Rīgas Motormuzejā. 

Elektroauto vērtēs vairākās kategorijās. Taps noteikti uzvarētāji cenu diapazonā līdz un virs 50 000 eiro, kā arī tiks piešķirtas balvas vairākās nominācijās – Radīts pilsētai, Ģimenes izvēle, Uzņēmēja izvēle, Biznesa klase, Skaistākais dizains un Simpātiju balva, kuru noteiks sabiedrības balsojums.

Elektromobilitāte atrodas izaugsmes stadijā

Igaunijas elektroauto uzlādes tīkla „Eleport” vadītājs Latvijā Kārlis Mendziņš uzskata, ka pasākumu sērija noritēs ļoti piemērotā brīdī: „Šobrīd elektromobilitātes joma Latvijā atrodas pārejas posmā no agrīnajiem entuziastiem uz elektroauto kā plašas sabiedrības izvēli. Tāpēc daudziem no gluži praktiska viedokļa noteikti interesēs pasākumu norise un rezultāti.” Ņemot vērā elektroauto tirdzniecības pārstāvju interesi un gatavību piedalīties „Latvijas E-auto 2024/25”, Kārlis Mendziņš elektromobilitātes attīstības iespējas vērtē pozitīvi.

Raidījuma „Tavs auto TV” galvenais redaktors un pieredzējušais autožurnālists Roberts Jansons, kurš veidoja sižetu sēriju par elektriskajām automašīnām, uzskata, ka mūsdienās dažādu ražotāju piedāvājums šajā segmentā ir ļoti plašs. Ja pirms pāris gadiem elektroauto Latvijā bija sastopami visai reti, tad patlaban situācija ir būtiski mainījusies. Turklāt tirgū parādās aizvien jauni modeļi par zemākām cenām. Tādēļ žurnālists domā, ka ir īstais laiks veikt dažādu elektrisko automobiļu testēšanu un vērtēšanu, un pasākumu sērija „Latvijas E-auto 2024/25” būs veltīta tieši šiem mērķiem. Roberts Jansons ir arī viens no šīs idejas autoriem.

Valsts plāno attīstīt atbalsta programmas

Lai elektroauto varētu pilnvērtīgi izmantot, nepieciešama uzlādes infrastruktūras attīstība. Tam uzmanību pievērš arī Kārlis Mendziņš: „Bez šaubām, uzlādes iespējas kļūs arvien plašākas, bet Latvijā daļēji vēl vajadzīga arī valstiska stratēģija un gatavība veicināt elektromobilitāti.”

Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis ir pārliecināts, ka  bateriju tehnoloģiju attīstība un elektroauto ražotāju konkurence palīdzēs elektroauto kļūt par pieejamākiem transportlīdzekļiem. Lai šo mērķi varētu īstenot, nepieciešams arī valsts ieguldījums, un ministrs sola nepalikt malā: „Sekojot tirgus tendencēm un sabiedrības vajadzībām, ieviešam dažādus jauninājumus atbalsta programmās, lai nodrošinātu plašākas iespējas elektroauto iegādei gan mājsaimniecību un uzņēmumu, gan pašvaldību vidū. Jau šobrīd strādājam pie vienas no atbalsta programmas uzlabojumiem, lai arī daudzbērnu ģimenes saņemtu atbalstu septiņvietīgu elektroauto iegādei.”

 

8.04.2024. / Autors: Ilona Noriete / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs