Valsts policija šogad – līdz mēneša vidum – bija saņēmusi informāciju par 44 krāpšanām, saistītām ar kurināmā iegādi.

Visvairāk šādu noziegumu jau ierasti tiek fiksēts gada otrajā pusē, kad ziemai tiek aktīvi pirkta malka, granulas un briketes. Valsts policija aicina sabiedrību būt uzmanīgai, neveikt priekšapmaksu vai avansa maksājumu, pirms prece ir piegādāta, un iepriekš nepārliecinoties, ka pārdevējs ir uzticams. Ieteicams maksāt par preci klātienē, kad tā jau ir piegādāta. Neparasti zema cena ir signāls, lai informāciju par pārdevēju pārbaudītu sevišķi uzmanīgi!

Novērots, ka krāpnieki ievieto sludinājumus par granulu, brikešu un malkas tirdzniecību tādās interneta vietnēs kā ss.com un Facebook.com, bieži vien norādot zemāku cenu nekā citi pārdevēji. Noziedznieki uzdodas gan par privātpersonām, gan par zināmu uzņēmumu pārstāvjiem.

Piemēram, 6.septembrī Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Ventspils iecirknī tika saņemta informācija, ka uzņēmums pasūtījis malku 2600 eiro vērtībā, veicis maksājumu, bet malka nav piegādāta. Pirms tam, 26.augustā, VP Latgales reģiona pārvaldē saņemts līdzīgs iesniegums: uzņēmums pasūtījis 15 paletes ar granulām un veicis apmaksu – 5428,50 eiro, bet prece tā arī nav piegādāta. 

6.septembrī VP Vidzemes reģiona pārvaldes Valmieras iecirknī vērsās kāda valmieriete, kura bija pārskaitījusi 1400 eiro uz kāda uzņēmuma bankas kontu par skujkoku granulu iegādi, taču tās netika piegādātas. Sieviete sazinājās ar uzņēmuma darbiniekiem un noskaidroja, ka persona, ar kuru tika veiktas pārrunas par granulu piegādi, tur nemaz nestrādā, tāpat arī to, ka uzņēmums pat nenodarbojas ar granulu ražošanu un tirdzniecību. 

12.septembrī VP Zemgales reģiona pārvaldes Tukuma iecirknī saņemts iesniegums, ka 3.septembrī Pūres pagasta iedzīvotāja pārskaitījusi uzņēmumam 3424,75 eiro par kokskaidu granulām, taču nav saņēmusi ne pasūtīto preci, ne sazināties ar uzņēmuma pārstāvjiem.

14.septembrī VP Rīgas reģiona pārvaldes Salaspils iecirknī vērsās Ropažu novada iedzīvotāja. Atsaucoties uz kāda uzņēmuma sociālajā tīklā “Facebook.com” ievietotu sludinājumu par brikešu tirdzniecību, viņa pārskaitījusi avansa maksājumu 80 eiro apmērā, bet pasūtīto preci nav saņēmusi. Cietusī vēlāk atklājusi, ka krāpnieki nelikumīgi izmantojuši uzņēmuma nosaukumu, turklāt sludinājumā norādītie bankas rekvizīti atšķīrās no īstā uzņēmuma mājaslapā norādītajiem.

Par šiem likumpārkāpumiem ir sākts kriminālprocesi. Līdzīgi gadījumi reģistrēti arī citviet Latvijā.

VP aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem. Iegādājoties preci no juridiskas personas, jāveic pārbaude internetā, lai noskaidrotu, vai citiem nav bijusi slikta pieredze ar šo pārdevēju, un jāpārbauda, vai sludinājumā norādītie rekvizīti atbilst uzņēmuma mājaslapā norādītajiem. Pārbaudes nolūkā var arī piezvanīt uzņēmuma pārstāvjiem pa oficiālajā mājaslapā norādīto tālruņa numuru. Īpaši uzmanīgam jābūt, ja preces cena ir daudz zemāka nekā citviet un ja pārdevējs steidzina veikt maksājumu.

 

21.09.2022. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay