Pagājušonedēļ – ar 15 veikalu vienlaicīgas atklāšanas ceremoniju Rīgā (sešu), Liepājā, Ventspilī (Kuldīgas ielā 90), Tukumā, Jelgavā, Ogrē, Valmierā, Jēkabpilī, Rēzeknē un Daugavpilī – pēc ilgākas minstināšanās savu darbību mūsu valstī uzsāka Vācijas uzņēmums “Lidl”.

Tas ir viens no Eiropas un pasaules lielākajiem mazumtirdzniecības veikalu tīkliem, kas tirgo ne tikai pārtikas produktus – arī preces mājai, tekstilizstrādājumus un apģērbus, kosmētiku, darbarīkus dārzam un mājas remontam. Tāpat kā tā galvenais konkurents “Aldi” – cita Vācijā radīta un globāli izpletusies veikalu ķēde –, “Lidl” darbojas diskonta veikalu nišā: jūtami lētas preces (galvenokārt ražotas tikai šim tīklam) taupīgi iekārtotos veikalos, pie kuriem ir daudz autostāvvietu.

Kā ziņo pats uzņēmums, “Lidl” Latvijā jau investējis vairāk nekā 200 miljonus eiro savu veikalu un loģistikas centra (tas vien izmaksāja 55 miljonus eiro) būvniecībā. Tāpat arī tika veidotas jaunas ielas, satiksmes apļi, krustojumi, apstādījumi (par gandrīz 400 tūkstošiem eiro) un dažādi apkārtējās infrastruktūras uzlabojumi. Uzņēmums savos veikalos sakās esam radījis vairāk kā 2000 jaunas darbavietas. SIA “Lidl Latvija” (un arī Igaunijas atzara) valdes priekšsēdētājs ir zviedrs Jākobs Jozefsons.

“Lidl” veikalu Rīgas Mežciemā, Sergeja Eizenšteina ielā 81, atklāšanas ceremonijai tika pieteikts ne tikai Vācijas vēstnieks Latvijā Kristians Helts, bet arī mūsu valsts labklājības ministrs Gatis Eglītis, Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis un viņa vietnieks Vilnis Ķirsis.

Šajā sakarā laikraksts “Ventspilnieks.lv” labklājības ministram nosūtīja šādu jautājumu: “Vai Latvijas valdības locekļa dalība vienas veikalu ķēdes atklāšanā nav pārāk liela pretimnākšana Vācijas vēstniecības uzstājībai un kādu “signālu” viņš, pēc paša domām, tādējādi “raida” Latvijas sabiedrībai?”

Ministra laikrakstam sniegtā atbilde: “Latvijai kā salīdzinoši nelielai ekonomikai ir būtiski to attīstīt sabalansēti, domājot par vietējā kapitāla audzēšanu, kā arī par ārvalstu investīciju piesaisti, kas nereti dod strauju darba vietu pieaugumu, kas nozīmē arī noteiktu nodokļu masu.

Valdība lielu ārvalstu investoru piesaistes gadījumos aktīvi tur “roku uz pulsa”, lai process noritētu iespējami gludi. Papildus investīciju aspektam, man kā labklājības ministram par “Lidl” prieks ir divkāršs: pirmkārt, strauji palielināsies konkurence mazumtirdzniecības sektorā, dodot iespēju cilvēkiem ar mazākiem ienākumiem iegādāties ikdienas preces par draudzīgām cenām. Otrkārt, daudzviet Latvijas reģionos ir radītas simtiem stabilas, labi apmaksātas darba vietas “Lidl” veikalu tīklā.”

“Lidl” ir pārstāvēts 32 pasaules valstīs un 29 valstīs pašlaik strādā ap 11 550 “Lidl” veikalu un vairāk nekā 200 loģistikas centru. “Lidl” pašlaik algo vairāk nekā 341 000 darbinieku. Uzņēmuma mātesfirmas “Schwarz Group” apgrozījums 2020. finanšu gadā sasniedza 125,3 miljardus eiro.

 

12.10.2021. / Autors: Dainis Lemešonoks / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs