Latvijas valsts pirmais prezidents Jānis Čakste mūsu valsts pirmajā dzimšanas dienā teica: “Latviešu tautas attīstība, viņas spējas, viņas kulturālās mantas deva garantiju par to, ka latviešu tauta, reiz kļuvusi par valsti, spēs pilnīgi nostāties pati uz savām kājām. Šī apziņa, kura pamazītiņām arvien vairāk pieņēmās spēkā, izvērtās un izauga ar laiku par ciešu apņemšanās gribu. Latviešu tautā nodibinājās uzskati: mēs gribam būt brīvi un mēs būsim brīvi.”

Brīvība katrai valstij, tautai un atsevišķam cilvēkam ir lielākā vērtība, un varam būt lepni, ka pat cauri tumšākajām mūsu vēstures lappusēm esam iznesuši šīs brīvības alkas, turējuši svētu tautas godu un pašcieņu. Apziņa, ka brīvība ir lielākais dārgums un vērtība, lika mums ne mirkli nešauboties sniegt palīdzīgu roku Ukrainai pēc Krievijas iebrukuma šajā valstī. Latvija tic, ka šis neģēlīgais karš beigsies ar Ukrainas uzvaru.

Mūsu senči pirms vairāk nekā simts gadiem, un mēs paši pirms vairāk kā trīsdesmit gadiem izcīnījām brīvu, neatkarīgu un nacionālu Latvijas valsti. Mēs gribējām būt brīvi un kļuvām brīvi. Latvija šodien ir pilnvērtīga Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts. Šodien mēs varam būt lepni par to, ko esam sasnieguši, bet nākotnē mūs tomēr gaida jauni izaicinājumi.

Mūsu valsts ir bagāta – ar savām ostām, joprojām zaļo dabu un, galvenais, ar cilvēkiem. Tikai mūsu pašu ziņā ir panākt, lai Latvija tiešām kļūtu par labklājības valsti un veiksmes stāstu. Lai mūsu valstī nebūtu dzīvu vecāku bāreņu, lai ikvienam pēc godīgi nostrādāta darba mūža būtu cilvēka cienīgas vecumdienas, lai mūsu lauki atkal atdzimtu, bet aizbraukušie atgrieztos mājās. Mēs esam stipra tauta, un mēs to paveiksim!

Sveicam Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienā, un vēlam, lai Latvijā patiešām valda viens likums un viena taisnība visiem, bet mūsu visu kopīgajā valstī nekad nav vietas apspiešanai un netaisnībai.

Dievs, svētī Latviju!

Valsts svētku Spēka zīmes Latvijai”

Atzīmējot Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienu, Ventspils Kultūras centrs 18. novembrī organizē dažādus svinīgus pasākumus un aktivitātes pilsētvidē. No plkst. 17:00 līdz 19:00 dažādās pilsētas vietās būs muzikālas tikšanās, gaismu instalācijas un noskaņu telpas. Svētku dienā aicinām apmeklēt arī Livonijas ordeņa pili un Amatu māju.

Lielajā laukumā izskanēs svētku koncerts “Dziesmas spēks”, kurā muzicēs grupas “Lādezers” mūziķi Ingus Ulmanis un Aigars Voitišķis.

Laikrakstu alejā skanēs patriotiskas un tautā iemīļotas latviešu estrādes melodijas, bet koki rotāsies sarkanbaltsarkanos toņos. Dzirnavu laukumā būs baudāma spoguļota, izgaismota un apskaņota sajūtu telpa, ko iedvesmojis Ojāra Vācieša dzejolis “Tu esi Latvija”. Savukārt Jaunpilsētas laukumu pie strūklakas “Saules laiviņas” rotās latvju spēka zīmes, atainotas uz telpiska ekrāna.

Ventspils Tehnikuma pagalmā sieviešu kora “Venda” izpildījumā pirmatskaņojumu piedzīvos īpaši mūsu korim radīts komponistes Lauras Jēkabsones skaņdarbu cikls “Kurzemniece”. Priekšnesums tiks izpildīts četras reizes apaļā stundā un pusstundā, un tā garums būs piecpadsmit minūtes.

Kultūras centra pagalmā būs baudāms muzikāls priekšnesums ar zvanga skaņām mākslinieka Alekša Rasaskrēsliņa izpildījumā, kas, mijiedarbībā ar videoprojekciju uz ēkas sienas, radīs īpašu noskaņu, ļaujot sajust mūsu piederību Latvijai, tās skaistajiem dabas skatiem un gadalaiku nomaiņai.

Pie Ventspils Valsts ģimnāzijas tiks veidots tradicionālais Gaismas Ceļš. Aicinām ikvienu nolikt savu svecīti pie skolas un ieklausīties ģimnāzijas audzēkņu veltījumā Latvijai, kurā – uzrunās, tautasdziesmās, mūzikas skaņās un svecīšu liesmās – tiks godināta mūsu valsts.

Rātslaukumā Dzejas autobusā no plkst. 18:00 līdz 19:00 ikviens aicināts uz tikšanos ar Ventspils dzejniekiem. Te Andris Akmentiņš un Jānis Vādons dalīsies stāstos par spēku un zīmēm.

Amatu māja no plkst. 10:00 līdz 15:00 izspēlēs “Latvijas 100 gadus Ventspilī”, bet Livonijas ordeņa pilī no plkst. 10:00 līdz 19:00 būs iespējams apskatīt pils ekspozīcijas un brīvības cīņu laiku ieroču ekspresizstādi muzeja Izglītības centrā. Ieeja pasākumos ir bez maksas.

Svētku dienas izskaņā plkst. 21:00 Kultūras centrā gaidāma Valsts svētku balle, kurā spēlēs “Lauku muzikanti” un uzstāsies sieviešu koris “Venda”.

 

17.11.2022. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs