“Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktā aptauja liecina, ka vairumam iedzīvotāju nederīgi medikamenti mājās ir, bet, lai gan 76% piekrīt, ka, nonākot apkārtējā vidē, tie kaitē dabai un cilvēka veselībai, tomēr 41% atzīst, ka izmet tos atkritumos vai noskalo kanalizācijā.

Visbiežāk nederīgos medikamentus izmet atkritumos rīdzinieki – 40%, savukārt 6% aptaujāto rīdzinieku tos noskalo kanalizācijā. Savukārt visretāk tā rīkojas Zemgales iedzīvotāji – 28% izmet atkritumos un 4% noskalo kanalizācijā.

“Nederīgo medikamentu nonākšana atkritumos un kanalizācijā nav pieļaujama. Nokļūstot vidē, tie var piesārņot ūdeni, augsni, izraisīt dzīvnieku un augu hormonālās izmaiņas un mutācijas. Aptaujā redzam, ka vairums iedzīvotāju to saprot, kā arī zina, kas ir nederīgie medikamenti, tomēr diezgan pavirši izturas pret to utilizāciju un satraucoši bieži zāles izmet atkritumos vai noskalo kanalizācijā,” komentē  “Mēness aptiekas” valdes locekle, farmaceite Jeļena Petrišina. Viņa atzīmē, ka zāles Latvijā tiek klasificētas kā bīstamie atkritumi.

“Kļūdaini uzskatīt, ka tikai medikamenti ar beigušos derīguma termiņu ir utilizējami. Piemēram, arī pēc atveseļošanās pāri palikušos medikamentus un zāles bez skaidri salasāma nosaukuma, kā arī neatbilstoši uzglabātās zāles ir jānodod aptiekā utilizācijai. Ir būtiski saprast vielu aprites likumsakarības un nogādāt medikamentus utilizācijai aptiekās, kas ir brīvprātīgi uzņēmušās savākšanas pienākumu veikt. Tā “Mēness aptiekās” kopš 2015.gada utilizācijai pieņemtas vairāk nekā 32 tonnas nederīgo medikamentu, tādējādi novēršot to nonākšanu apkārtējā vidē, kaitējumu dabai un cilvēkiem.”

Visbiežāk jeb 79% aptaujāto atzīst, ka nederīgi ir medikamenti, kuriem beidzies derīguma termiņš, kā arī tie, kuri ir sabojāti, piemēram, bijuši saskarsmē ar citām vielām – tā domā 72% iedzīvotāju. Iedzīvotāji gana labi pārzina arī citus kritērijus, lai medikamentus atzītu par nederīgiem. Tie nav lietojami, ja nav salasāms nosaukums – tā norāda 55%, ja nav zināma lietošana – 54%. Medikamentus, kas palikuši pāri pēc ārstēšanās, par nederīgiem uzskata 27% aptaujāto, bet 17% atzīst, ka nederīgi ir bez noteiktas vajadzības nopirktie medikamenti.

Nederīgos medikamentus aptiekā ir nodevuši 56% aptaujāto, un visbiežāk tā ir rīkojušies iedzīvotāji vecumā virs 60 gadiem. Tikai 8% aptaujāto iedzīvotāju mājās vispār nav nederīgu medikamentu, jo viņi regulāri tos nodod aptiekā.

“Aicinām medikamentus lietot atbildīgi un tikai pamatotas nepieciešamības gadījumā, kā arī pašiem vairs nevajadzīgos medikamentus lietošanai draugiem un tuviniekiem neatdot. Ja tomēr mājās ir izveidojušies nevajadzīgi krājumi, vajadzētu tos nest uz aptieku un nodot pareizai utilizācijai. Iedzīvotāju ērtībām esam centušies aptvert katru Latvijas pilsētu un jau tagad nederīgos medikamentus pieņemam 125 aptiekās. To adreses ir mājaslapā www.menessaptieka.lv/aptiekas,” norāda Petrišina.

Izņemt no ārējā iepakojuma, piemēram, kartona kastītes, stikla pudelītes vai tūbiņas aizskrūvēt, pudelītes, tūbiņas, ampulas, tablešu blisterus ielikt maisiņā, dzīvsudraba termometrus ievietot plastmasas pudelē un nodot aptiekas farmaceitam.

Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauja “Mēness aptieka” sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat” veica šī gada februārī, visā Latvijā aptaujājot  1001 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

 

26.04.2024. / Autors: BNN / Foto: Pexels/cottonbro studio