Latvijas sabiedrībā izpratne par nekustamā īpašuma apdrošināšanas nepieciešamību joprojām pieaug lēni. Pērn pieaugums nekustamo īpašumu apdrošināšanā bez kredītsaistību nosacījumiem palielinājies vien par 1,4%, savukārt pieprasījums pēc civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas (CTA) – par 19%, secinājusi apdrošināšanas sabiedrība BALTA.

Apkopojot statistiku par aizvadīto gadu, tikai 37% gadījumos apdrošinātas ēkas, kas ir privātpersonu īpašumā un bez kredītsaistību nosacījumiem. Lai arī mājokļa drošība un aizsardzība pret dažādiem negadījumiem ir ļoti būtiska ikvienam, aizvien dominē uzskats, ka “ar mani jau nekas slikts nenotiks”. Taču, kā rāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Valsts policijas dati, dažādi negadījumi ar privāto īpašumu notiek bieži – vidēji katru dienu tiek dzēsti 25 ugunsgrēki, reģistrētas 10 mājokļu aplaupīšanas, 37 mantas tīšas iznīcināšanas vai bojāšanas un pieci velosipēdu zādzības gadījumi.

“Iedzīvotāju izpratne par apdrošināšanu no gada uz gadu lēni, bet tomēr pieaug. No pieredzes redzam, ka iedzīvotāji arvien vairāk izjūt nepieciešamību apdrošināt sev piederošos mājokļus, lai justos droši, ka pēc negadījuma būs atbalsts. Taču tikpat būtiski, kā apdrošināt sev piederošu kustamu vai nekustamu īpašumu, ir arī apdrošināt savu civiltiesisko atbildību, kas pasargā no neparedzētiem izdevumiem situācijās, kad pašu, bērnu vai mājdzīvnieku dēļ tiek nodarīti zaudējumi citām personām,” vērtēja BALTA īpašuma produkta vadītāja Līva Bogdanova.

BALTA dati liecina, ka kopējā izpratne par īpašuma apdrošināšanas nepieciešamību aug gausi – pērn pieaugums nekustamo īpašumu apdrošināšanā bez kredītsaistību nosacījumiem palielinājies par 1,4%. Vienlaikus pieprasījums pēc civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas, kas paredz segt zaudējumus trešajām personām, palielinājies par 19%.

Pērn BALTA atlīdzībās par īpašuma apdrošināšanu izmaksājusi klientiem 11,3 miljonus eiro, savukārt trešajām personām nodarīto zaudējumu segšanai apdrošinātājs atlīdzinājis 0,7 miljonus eiro. Privātpersonas īpašuma apdrošināšanā visbiežāk (57% gadījumu) piesaka atlīdzības zaudējumiem šķidruma vai tvaika noplūdes gadījumā. 14% atlīdzību pieteikumu saistīti ar zādzībām, 7% – ar ugunsgrēkiem, savukārt dabas stihiju dēļ zaudējumi radušies 5,5% gadījumu.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ieva Lūka/LETA