Grigalis: Kāpēc vajag celt Ventspils Mūzikas vidusskolas ēku?

Kopš Saeima lēma piešķirt vēl papildus nepieciešamos līdzekļus valsts Ventspils Mūzikas vidusskolas jaunās ēkas celtniecībai, sociālajos tīklos un portālu komentāros plosās negāciju vētras. Skaidrs, ka trakos komentētājus mudina dažādi, ne vienmēr racionāli motīvi. Prātīgāk būtu to visu ignorēt, bet tomēr…


Autors:
Andris Grigalis, valsts Ventspils Mūzikas vidusskolas direktors

Jā, jaunā ēka būs ļoti dārga. Jā, nauda ir vajadzīga arī citām lietām. Jā, Ventspilī jau tā visa kā laba ir daudz. Vai tiešām skauž? Jācer gan ka nē, jācer, ka tās ir racionālu apsvērumu mudinātas pārdomas.

Mēs priecājamies par to, ka mūsu draugi Cēsu un Liepājas Mūzikas vidusskolā ir ieguvuši jaunas mācību telpas un koncertzāles. Uz jaunām ēkām ir pēdējos gados ir pārcēlušās arī Saldus un Talsu Mūzikas skolas. Savukārt Ventspils Mūzikas vidusskola 88 gadu pastāvēšanas laikā ir bijusi spiesta iztikt bez savas koncertzāles, un kopš 2014.gada – vispār bez savām telpām.

Bet te nav runa par kādu parastu māju, angāru vai hipermārketu. Mēs diskutējam par celtni, kas ir sabiedrības vīzija par nākotni kādā dzīvos mūsu bērni – par cilvēku dzīves kvalitāti Latvijā. Mūzikas izglītība Latvijā ir unikāla pasaules mērogā, tam pierādījums ir mūsu mākslinieku sensacionālie panākumi uz pasaules skatuvēm. Tādu Latvijai nav ne politikā ne biznesā ne arī kādās citās jomās. Ventspils Mūzikas vidusskola, neskatoties uz neatrisināto telpu jautājumu (mācību process notiek dažādās adresēs), dod savu ieguldījumu kopējā mūzikas kultūras masā, kas Latvijā ir milzīga. Un dārga, ļoti.

Kāpēc to mūziku vajag? Kāpēc vajag latviešu valodu? Kāpēc vajag Dziesmusvētkus? Kāpēc vajag latvisko identitāti? Tas taču mums maksā tik daudz pūļu un naudas!
Ir zemes, kur sabiedrība nav tik dāsna pret savu kultūru un izglītību. Tur ļaudīm jāapmierinās ar lielveikalu apmeklējumiem un TV šovprogrammu baudīšanu. Tur bērniem nav iespējas attīstīt talantus, kā tas ir pie mums, Latvijā. Tur par mūzikas izglītību maksā vecāki no savas kabatas. Tur profesionālo mākslu, tostarp mūziku, var baudīt tikai elites, turklāt tikai lielpilsētās. Province ir un paliek tikai province.

Vai mēs tā gribam? Protams, ka nē! Tāpēc celsim jauno Ventspils Mūzikas vidusskolas jauno ēku ar lielisku akustisko koncertzāli, skanīgām ērģelēm, publisku mūzikas bibliotēku, Ziemeļkurzemes mūzikas skolu metodisko centru, tiešsaistes apmācībām, koncertiem, talantiem un labāku dzīvi mums viesiem!

Un nav mūsu zemē viss slikti – mūsu politiķi prot pieņemt arī pareizus un gudrus lēmumus. Mēs augsti vērtējam to, ka Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja biedrs Imants Parādnieks no VL-TB/LNNK frakcijas un Saeimas Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis bija skolas celtniecībai nepieciešamā papildfinansējuma piešķiršanas rosinātāji, Saeimas priekšsēdētājas biedrs Gundars Daudze šo lielisko ideju aizstāvēja un, valsts budžetu pieņemot, pārliecināja savus kolēģus. Tas vieš cerību, ka mūsu skolas un Ventspils bērnu labā nākotne rūp cilvēkiem visā Latvija, ne tikai Ventspils domei un Aivaram Lembergam personiski. Galu galā esam valsts skola, nevis pašvaldības izglītības iestāde.