Patīkami pārsteigumi Latvijas ekonomikā (ko apcerēju iepriekšējā rakstā) turpinās: pieņemas spēkā arī eksports. Ventspilij un ostām tā ir vairāk nekā uzmundrinoša vēsts.

Centrālās statistikas pārvalde ziņo: 2020. gada novembrī preču eksporta vērtība “gada griezumā” faktiskajās cenās auga par 9,1%, atgūstot pandēmijā – īpaši maijā ar 16% kritumu – zaudēto apjomu. Savukārt preču imports auga mērenāk, par 4,1%, tā mazinot Latvijas tirdzniecības deficītu. Kā uzskata, to panāca mājsaimniecību patēriņa sarukums. Rupji izsakoties, pirkām mazāk “šmotku”… (Taču mums – kā ekonomikai bez savas naftas vai citām vērtīgām izejvielām – ir jāvairās no slimīgā aizsprieduma redzēt importā tikai apkarojamu “absolūto ļaunumu”.)

Rezultātā Latvija pērn 11 mēnešos eksportēja preces par 12 miljardiem eiro – par 0,7% vairāk nekā “mierlaiku” 2019.gada attiecīgajā periodā! Turklāt gandarī tas, ka eksportējam ne tikai vairāk, bet arī dārgāk. Novembrī, jau trešo mēnesi pēc kārtas, auga vērtība lielākajai daļai eksporta preču – elektroierīcēm un iekārtām, graudaugiem, koksnei un tās izstrādājumiem. (Savukārt mazinājās dzērienu un eļļas augu sēklu eksporta vērtība.)

Piemēram, pandēmijā cilvēki visā pasaulē vairāk strādā mājās, aug digitālo risinājumu popularitāte. Tas veicina pieprasījumu pēc Latvijas uzņēmumu piegādātiem datoriem, komunikācijas un apraides iekārtām. Tāpēc elektropreču eksports (protams, daļa no tā ir arī reeksports) novembrī pakāpās par turpat 30%.

Balstoties statistikā, “Swedbank” eksperti prognozē: šā gada pirmajā pusē spēcīgāka izaugsme valdīs Latvijas preču eksportā, bet tā otrajā pusē, pandēmijai atkāpjoties – pakalpojumu eksportā. Kopumā gada laikā tas dos (pret 2020. gadu) pat 6 procentu lielu pieaugumu. Ekonomisti uzsver: jā, tieši rudenī, kad saslimstība strauji auga, Latvijas preču eksports uzrādīja gada labāko sniegumu.

Protams, vīrusa izplatība un tā jauno mutāciju rašanās ir un būs nopietns drauds Latvijas tautsaimniecībai. Taču valsts un Eiropas ekonomika pandēmijā nevis brūk un noslāpst, bet gan mobilizējas un racionāli attīstās.

 

22.01.2021. / Autors: Dainis Lemešonoks, publicists, speciāli “Ventspilnieks.lv” / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs