Valsts prezidents Raimonds Vējonis dziļi maldās, ja domā, ka tautas velēts prezidents palīdzēs celt sabiedrības uzticību prezidenta institūtam, parlamentam un valdībai, uzskata Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Ņemot vērā pašreizējās Valsts prezidenta ierobežotās pilnvaras, uzticība prezidentam ir pietiekama, salīdzinot ar parlamentu, valdību un politiskajām partijām. Skudra norādīja, ka Vējonim būtu jāsāk ar izmaiņām politiskajās partijās, parlamentā un valdībā, jo šeit uzticības līmeņi ir daudz zemāki.

“Es esmu par tautas vēlētu prezidentu, jo tas, ka prezidentu ievēl neliels Saeimas deputātu vairākums, starptautiskā kontekstā nav īsti tāda procedūra, kas izsauc cieņu pret attiecīgo personu. Tomēr tādā gadījumā ir jāpieņem atsevišķs likums, kas regulē šo procedūru, un tad tas ir saistīts ar diezgan nopietnām izmaiņām Satversmē,” ir pārliecināts eksperts.

Skudra netic, ka pirms nākamā gada Saeimas vēlēšanām šādas izmaiņas būtu iespējamas, un aicinājums, visticamāk, “nomirs dabīgā nāvē”, jo šobrīd tam nav labvēlīgs politiskais klimats. Viņš teica, ka ir grūti paredzēt, kam šāda kārtība būtu izdevīga, ja šādas vēlēšanas notiktu jau tagad.

Viņu skeptisku dara ļoti zemā līdzdalība pašvaldību vēlēšanās kopumā, un, viņaprāt, ir mainījušies noskaņojumi vēlētāju vidū, kurus neatspoguļo sabiedriskās domas aptaujas. “Tomēr šobrīd izskatās, ka galvenie ieguvēji būtu ZZS, savukārt Saskaņa nevarētu cerēt uz lielu latviešu vēlētāju atbalstu, izņemot, ja tai izdotos pierunāt kandidēt kādu cienījamu, respektējamu kandidātu, ko arī nevar izslēgt,” uzskata Skudra.

Ekspertam radies iespaids, ka Latvijas vēlētājs ir politiski dezorientēts un viņu ietekmē arī emigrācija, kas turpinās un par kuru politiskās partijas īsti nerunā. “Emigrācija ir atstājusi ietekmi uz Latvijas vēlētāju noskaņojumiem un, iespējams, arī uz kādām politiskā atbalsta proporcijām,” norādīja profesors.

Kā ziņots, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicina Saeimu lemt par to, lai jau 2019.gadā Valsts prezidents tiktu ievēlēts visas tautas vēlēšanās, kā arī tiktu paplašinātas valsts vadītāja pilnvaras. Tā ceturtdien prezidents sacīja parlamentā, uzrunājot Saeimas deputātus pavasara sesijas noslēgumā.

Vējonis norādīja, ka Latvijas iedzīvotājus jau ilgstoši neapmierina valsts pārvaldības un lēmumu pieņemšanas kārtība. To varētu uzlabot, paplašinot Valsts prezidenta pilnvaras, kā arī piešķirot Ministru prezidentam plašākas pilnvaras valdības izveidē un darbības programmas īstenošanā.

Autors: Ventspilnieks.lv/LETA / Foto: LETA