Saeimas deputātu noraidošā attieksme pret tā dēvētā Kopdzīves likuma ieviešanu dzīvē liecina par viņu cinisko attieksmi pret tūkstošiem ģimeņu Latvijā, kuriem šāds likums būtu ļoti nepieciešams. Tā pēc Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas noraidītās Kopdzīves likuma iniciatīvas un rosinājumam Saeimai balsot pret to plenārsēdē sacīja iniciatīvas autors un partijas Latvijas attīstībai valdes priekšsēdētājs Juris Pūce.

Jau ziņots, ka komisijas sēdē tika atbalstīts Nacionālās apvienības Raivja Dzintara priekšlikums noraidīt Kopdzīves likuma iniciatīvu, par balsojot pieciem deputātiem, pret diviem deputātiem un atturoties diviem deputātiem.

Pūce skaidro, ka partijas valde šodien paudusi sašutumu par Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas lēmumu nerisināt objektīvu un Latvijas sabiedrībā jau esošu problēmu, bet tā vietā izvēloties to vienkārši ignorēt.

“Man žēl, ka atsevišķi Saeimas deputāti uzskatīja par nepieciešamību apturēt iniciatīvas tālāku virzību. Tas tikai parāda šo Saeimas deputātu cinisko attieksmi pret tūkstošiem Latvijas ģimeņu,” kritisks savā viedoklī ir iniciatīvas autors Pūce.

“Iniciatīvas, kura ir likumīgā kārtā savākusi vairāk nekā 10 000 parakstu, noraidīšana, to nemaz neapspriežot atbildīgajā Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā, neveicina demokrātisku procesu attīstību. Es vēlos atgādināt, ka mēs nevēlamies ar Kopdzīves likuma palīdzību veikt kādas izmaiņas sabiedrībā. Mēs reaģējam un aicinām Saeimu reaģēt uz tām izmaiņām, kas jau sabiedrībā ir notikušas,” komentēja Pūce.

Kā skaidrots iniciatīvā, šobrīd valsts apgrūtina nelaulātu pāru dzīvi, bieži vien radot necilvēcīgas situācijas. Piemēram, partneris, kura nelaulātais dzīvesbiedrs cietis negadījumā, nedrīkst pieņemt nepieciešamos medicīniskos lēmumus sava dzīvesbiedra vietā. Nelaulāts dzīvesbiedrs nesaņem sava partnera kopšanas tiesības invaliditātes gadījumā. Nelaulāti dzīvesbiedri nesaņem nodokļu atvieglojumus, nevar mantot, nesaņem atbalstu no valsts vai pašvaldības dzīvesbiedra bojāejas gadījumā.

Kopdzīves likums paredz šis un vēl daudzas neuzskaitītas, bet daudzām ģimenēm aktuālas problēmas, risināt. Kopdzīves likuma projekts ir izstrādāts pēc Igaunijā pieņemtā Kopdzīves likuma parauga. Tas paredz iespēju nelaulātiem pāriem iespēju pie notāra reģistrēt savu kopdzīvi, kas nodrošinās atbilstošas civilas un administratīvās tiesībās. Papildus tam Kopdzīves likumprojekta iniciatīvā iestrādāts mehānisms, kas paredz arī faktiskā kopdzīvē dzīvojošu pāru tiesības uz valsts aizsardzību.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA