Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) piektdien nosūtījusi vēstuli Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei un visām Saeimas frakcijām, kurā iestājas par 1. maija saglabāšanu svētku dienu sarakstā kā Darba svētkus un Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas dienu.

Kā skaidro LBAS priekšsēdētāja vietniece Irēna Liepiņa, šāda reakcija sekojusi pēc tam, kad ceturtdien no Saeimas tribīnes laikā, kad diskutēja par 11.novembra atzīšanu par svētku dienu, izskanēja ierosinājumi no svētku kalendāra svītrot 1.maiju.

“Darba svētki ir starptautiska mēroga darbinieku solidaritātes diena, un tā ir oficiāla brīvdiena aptuveni 80 pasaules valstīs. 1. maijam ir īpaša nozīme Eiropas demokrātijā, taču šis datums nenozīmē tikai protestus, – šī diena Latvijas darbiniekiem ir arī iespēja vairāk pievērsties darba un ģimenes dzīves saskaņošanai,” norāda Liepiņa.

“Uz pirmo Satversmes sapulci pulcējās deputāti no visām Latvijas daļām, tā laika Latvijas Republika nodrošināja demokrātiju un neatkarību – iestājās par 8 stundu darba dienu, cienīgu darba samaksu un sociālajām garantijām. Tieši pirmais Latvijas parlaments, Satversmes tēvi, iedibināja normālu politiku attiecībā pret darba devējiem un zemniekiem, un sieviešu tiesībām. Vai tiešām 18. novembra Latvijas Republikas simtgadē Saeimas deputāti vēlas šo vēsturisko faktu padarīt mazāk nozīmīgu?” – tā LBAS vēstulē teikts.

“LBAS atbalsta gan 1. maija, gan 11. novembra godināšanu, taču kategoriski iebilst pret šo vēsturiski nozīmīgo datumu pretnostatījumu. Turklāt LBAS uzskata, ka ir daļa uzņēmēju, kuriem tieši brīvdienās palielinās iespēja nopelnīt,” norāda LBAS.

LBAS uzskata, ka Saeimas deputātu ierosinājums no svētku dienu saraksta izslēgt 1.maiju ir pārsteidzīgs. “Rada izbrīnu tas, ka Saeimas deputāti nav novērtējuši pirmās Satversmes sapulces rosinātāja un deputāta dzejnieka Jāņa Raiņa vēlēšanos, lai tieši šajā dienā Latvijā būtu brīvdiena un pilnvērtīgas iespējas pieminēt demokrātisko tiesību un vārda brīvības attīstību Latvijā,” komentēja Liepiņa.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA