Popes muižas baronu kapsētas vārti piedzīvos atdzimšanu. Unikālā vēstures liecība un arhitektūras piemineklis saņēmis atbalstu Kurzemes plānošanas reģiona izsludinātajā AS Latvijas valsts meži un Valsts kultūrkapitāla fonda projektu konkursā. Atjaunošanas darbu izmaksām saņemts 3666 eiro, informēja Ventspils novada pašvaldībā un Popes muižas biedrībā.

Vārti ir tikai daļa no kopējā Popes muižas baronu ģimenes kapsētas atjaunošanas projekta. Tādēļ pilnvērtīgai objekta restaurēšanai novada pašvaldība ir iesniegusi projekta pieteikumu Nacionālā kultūras mantojumu pārvaldes izsludinātajā Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programmas 2021. gada konkursā, kura rezultāti, visticamāk, būs zināmi maija vidū.

Projekta pieteikuma sagatavotājs ir vēstures entuziasts Roberts Grinbergs, kurš norādīja, ka piešķirtie 3666 eiro pietiks jumta atjaunošanai, pasargājot to no turpmākajiem bojājumiem, bet nopietnākiem darbiem nepieciešams papildu finansējums. Kapsētas vārtiem ir pilnībā bojāta jumta daļa, kas veicina būves stāvokļa pasliktināšanos, turklāt nokrišņu dēļ ir stipri bojāta fasādes daļa. Vārtu fasādē ir izskalotas saistvielas starp ķieģeļiem, veicinot to brukšanu, bet pašā fasādē novērojamas lielas plaisas.

 

Pieejamās vēsturiskās liecības un 20. gs. pirmās puses foto attēli sniedz vizuālās liecības, lai kapsētas vārtu korpusu un jumta daļu varētu atjaunot autentiskā veidolā.

06.05.2021 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Roberts Grinbergs