Dažu dienu laikā sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv savākti nepieciešamie 10 000 parakstu, lai Saeimā iesniegtu iedzīvotāju iniciatīvu par to, lai atceltu kompensācijas parlamentā nepārvēlētiem deputātiem.

Iniciatīvas autore ir mākslas kritiķe Jana Kukaine. Pēc viņas paustā, kompensācija trīs mēnešalgu apmērā nepārvēlētiem deputātiem ir pārāk dāsna un šāda kārtība liecina, ka deputāti tiek uztverti kā izredzēto grupa, kuri bauda privilēģijas, kas nav pieejamas nevienā citā sabiedrības sektorā. Pret to vērojama plaša sabiedrības reakcija, kas ir neizpratnē par tik milzīgu kompensāciju piešķiršanu caurkritušajiem deputātiem un nesaprot, kādēļ vispār tādas jāpiešķir.

Šāda izpratne veicina sociālo nevienlīdzību un ir diskriminējoša attiecībā uz pārējo sabiedrības daļu, kas darba tirgū nav pasargāta no darba attiecību izbeigšanās iespējas. Neievēlēšanas fakts ir signāls tam, ka ir zudusi balsotāja uzticība, un īpašas piemaksas par to nepienākas. Ņemot vērā vispārējo Latvijas iedzīvotāju labklājības līmeni, šāda kompensāciju izmaksa ir arī neētiska, norādā iniciatīvas autore.

Līdz ar to tiek rosināts grozīt Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu, atceļot punktu, kas paredz, ka Saeimas deputāts, kura mandāts izbeidzas līdz ar attiecīgās Saeimas pilnvarām, ja viņš nav ievēlēts nākamajā Saeimā, saņem vienreizēju pabalstu triju mēnešalgu apmērā. Šādas pārmaiņas nodrošinātu, ka deputātu uzturēšanai tiktu tērēts mazāk līdzekļu, kā arī tiktu veicināta sociāla solidaritāte. “Valstsvīriem un valstsievām tiks dots signāls, ka viņi nepieder kādai īpaši izredzēto un aizsargājamo cilvēku grupai, bet ir daļa no Latvijas sabiedrības, un uz visiem atteicas vienādas likuma normas,” uzskata iniciatīvas autore.

13.Saeimā nepārvēlētajiem deputātiem kompensācijās provizoriski tiks izmaksāti 610 374 eiro pirms nodokļu nomaksas. Vienreizēju pabalsts plānots izmaksāt 66 deputātiem, kas vidēji ir vairāk nekā deviņi tūkstoši eiro katram.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA