Laikraksts “Ventspilnieks.lv” jau rakstīja, ka Ventspils “ātrās palīdzības” komanda drīzumā plāno atstāt romantisko iekšpagalmu ar torni vecpilsētas sirdī – Annas ielā 11. Par ēkas turpmāko likteni pagaidām skaidrības nav.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Arita Freimane apstiprina informāciju, sakot, ka no 2021. gada pavasara mediķu komanda mājos Brīvības ielā 45. Jaunās vietas kaimiņi – auto rezerves daļu tirgotāji SIA “AED Eoltas” – spriež, ka viņu darbībā “ātrās palīdzības” pārcelšanās neko nemainīs. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests ievākšoties telpās, kas līdz šim stāvējušas tukšas, bet tagad tiekot pielāgotas gaidāmo nomnieku vajadzībām.

Nama Annas ielā 11 īpašnieku pārstāvju – pašvaldības SIA “Ventspils nekustamie īpašumi” – valdes priekšsēdētājs Valdis Lesiņš norāda, ka risinājums abpusēji meklēts jau ilgstoši: “Svētku laikā, kad slēgtas ielas, “ātro” transportam tagadējā atrašanās vieta ir īpaši apgrūtinoša!” Lesiņš arī teic, ka, cik viņam zināms, vēsturiski šajā vietā pirmie mājojuši ugunsdzēsēji.

Ja ielūkojamies vēsturnieces Ingrīdas Štrumfas “Ventspils grāmatas” 312. lappusē, varam lasīt sekojošo: “Ugunsdzēsēju depo pie pilsētas rātsnama Annas ielā minēts jau 1872. gadā. No sākuma tā bija koka ēka, celta ap 19. gadsimta vidu, un tajā atradās pilsētai piederošās ugunsdzēsības ierīces. Minētajā 1872. gadā depo celtni ar visām ierīcēm nodeva tikko gadu iepriekš dibinātajai Ventspils Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai. 1937. gadā celtne savu mūžu bija nokalpojusi, bet 1939. gadā vietējais laikraksts “Ventas Balss” ziņoja, ka uzcelts jauns depo ar sešām lielām durvīm un arī novērošanas tornis. (..) Ilgstoši pastāvēja tikai Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība, bet pēc Otrā pasaules kara no tās atdalījās Profesionālā vienība. Abas biedrības dažas telpas vecajā rātsnamā izmantoja līdz pat 1967. gadam, kamēr tika uzcelta jauna ugunsdzēsēju mītne Inženieru ielā. Uz turieni pārvācās Profesionālā vienība, bet Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība vecajā rātsnamā palika līdz 1972. gadam. Pa to laiku blakus ugunsdzēsēju garāžām tika uzbūvētas telpas Ātrās medicīniskās palīdzības dienestam, tagadējā adrese Annas iela 11. Tās projektēja jau agrāk, bet pabeidza celt ap 1970. gadu. (..) Ātrā palīdzība sāka izmantot arī garāžas, jo šeit palikušajiem ugunsdzēsējiem nekādas tehnikas nebija. Viņi nodarbojās galvenokārt ar skursteņu tīrīšanu un dzēšamo aparātu uzpildīšanu.”

Ventspils pilsētas un rajona Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības pārstāve Agrita Glazovska saka, ka 90. gados citviet Latvijā bijušas ugunsdzēsēju biedrības, kas savus vēsturiskos īpašumus atguvušas. Ventspilnieki mētāti no vienas adreses uz citu, līdz paši par saviem līdzekļiem iegādājušies namu Liepājas ielā 4, kurā mājo joprojām. Glazovska zina teikt, ka, mēģinot rast pierādījumus īpašumtiesībām, liktenīgs izrādījies vārdu salikums “nodeva lietošanā”, proti – “lietošanā”, nevis “īpašumā”. “Mēs neesam apvainojušies, acīmredzot pilsētai tolaik šo īpašumu vairāk vajadzēja,” saka Agrita Glazovska. Biedrība arī mūsdienās sniedz podniecības un dūmvadu tīrīšanas pakalpojumus, bez viņiem gan pilsētā, gan novadā esot vēl pa vienam uzņēmumam, kura darbinieku – skursteņslauķu – mundieru laimi nesošajām pogām turpinoši pieskarties tīko ne viens vien.

 

16.12.2020. / Autors: Ilze Meiere / Foto: “Mālbedres” – tā izsenis sauc apkaimi, uz kuru 2021. gada pavasarī plāno pārcelties Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Ventspils brigāde.