Par ļoti bīstamu tendenci brīdina Ceļu satiksmes drošības direkcija, kas veiktajā aptaujā secinājusi biedējošus rezultātus – 72% autovadītāju ikdienā pie stūres lieto savu mobilo tālruni.

CSDD pētījums rāda, ka mobilā telefona “nozombētie” autovadītāji pie stūres visvairāk grēko, veicot zvanus (72%), sarakstoties ar ziņām (43%), kā arī sērfojot internetā un sociālos medijos (17%). Turklāt šajā jomā vairāk grēko gados jaunāki un nepieredzējuši šoferi, kas ir īpaši bīstama vecuma grupa.

Satiksmes dalībnieku novērojumi liecina, ka pēdējo piecu gadu laikā mobilo ierīču lietošana pie stūres arvien pieaug, radot nepieciešamību šo problēmu aktualizēt plašākā sabiedrībā, veidojot sociālas kampaņas un pastiprinot kontroli uz ceļiem. Tādējādi, lai pievērstu mobilā telefona “nozombēto” autovadītāju uzmanību un mainītu to paradumus, CSDD uzsāk satiksmes drošības kampaņu Izkāp no telefona!.

“Iekāpjot auto, izkāp no telefona! Tieši tik vienkāršs ir mūsu aicinājums,” tā saka CSDD aldes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš. Viņš skaidro, ka mobilo telefonu ietekmē autovadītāji kļūst par apkārt neko neredzošiem un nedzirdošiem zombijiem. Tieši tādēļ gados jaunās auditorijas vidū populārā zombiju tematika izmantota arī CSDD kampaņā.

Bieži viedierīču lietošana rezultējas kā kontroles zaudēšana pār spēkrata stūri, dreifēšana jeb peldēšana starp joslām, ātruma pārsniegšana vai tieši otrādi – pārlieku lēna braukšana un neiekļaušanās plūsmā, norāda Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis. Mobilo telefonu lietotāji pie stūres rada lielu bīstamību un pakļauj riskam ne tikai sevi un līdzbraucējus, bet arī pārējos satiksmes dalībniekus.

Tirgus un sociālo pētījumu aģentūras Latvijas Fakti veiktais pētījums liecina, ka par iedarbīgākajiem risinājumiem mainīt ieradumus un nelietot mobilo telefonu pie stūres tiek atzīta pastiprināta kontrole uz ceļiem (34%), negatīva paša vai citu pieredze (34%), sodu palielināšana (27%) un tehnoloģiju, kas bloķē mobilā telefona lietošanu braukšanas laikā, ieviešana (23%).

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay