Egils Levits – Latvijas jaunais Valsts prezidents

758

Pirmajās atklātajās Latvijas Valsts prezidenta vēlēšanās trešdien par prezidentu ar 61 balsi ievēlēts koalīcijas virzītais kandidāts – Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits. Viņš bija viens no trim oficiāli izvirzītajiem kandidātiem uz šo augsto amatu.

Pret  Levitu nobalsoja 32 deputāti. Tiesībsargs Juris Jansons ieguvis astoņu deputātu atbalstu un 85 deputātu noraidījumu kā Valsts prezidentu. Savukārt Didzis Šmits saņēmis 24 balsis par un 69 balsis pret. Divas vēlēšanu zīmes – Zaļo un zemnieku savienības deputātu Māra Kučinska un Andas Čakšas – bija nederīgas, kas bija apzināti sabojātas vēlēšanu biļetes.

Levits 1982.gadā beidzis Hamburgas Universitātes Juridisko fakultāti, bet 1985.gadā – Hamburgas Universitātes Sabiedrisko zinātņu un filozofijas fakultāti. Levits savulaik bija Latvijas vēstnieks Vācijā, Šveicē, Austrijā un Ungārijā. Viņš bija arī 5.Saeimas deputāts, kā arī tieslietu ministrs. Vēlāk Levits tika ievēlēts par Eiropas Cilvēktiesību tiesas locekli no Latvijas, bet tad viņš kļuva par ES Tiesas tiesnesi. Levits ir 1991.gada 4.maija Neatkarības deklarācijas līdzautors, kā arī darbojies Satversmes preambulas projekta izstrādē.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Saeimas Preses dienests