Ministru prezidenta amata kandidāts Aldis Gobzems (KPV LV) ir atsaucis sākotnējo piedāvājumu par iespējamo Ministru kabineta sastāvu un tuvākajās dienās piedāvās partijām atbalstīt “bezpartejisku profesionāļu veidotu valdību”, pavēstīja politiķis.

Līdz ar šādu soli Gobzems Ministru kabinetā piedāvā samazināt ministru skaitu. Tādējādi viņš atgriežoties pie priekšvēlēšanu laikā dotajiem solījumiem, atsakoties no pēc vēlēšanu laikā īstenotajiem kompromisiem, skaidroja Gobzems. KPV LV pirms vēlēšanām solīja ministriju skaitu samazināt līdz sešām.

SOLA VĒL PIRMS SARUNAS NOTIKUŠAS

Šodien viņš ar savu izšķiršanos iepazīstina vēl palikušos valdības veidošanas sarunu partnerus – tā dēvēto labēji centrisko partiju pārstāvjus no Jaunās konservatīvās partijas, Zaļo un zemnieku savienības, VL-TB/LNNK un Jaunās vienotības.

Daži cilvēki jau esot piekrituši strādāt Gobzema vadītajā valdībā, politiķis arī esot atradis “ļoti labu finanšu ministra amata kandidātu”, stāstīja Gobzems. Daži citi pagaidām vēl neesot snieguši pozitīvu atbildi.

Lai apspriestu iespējamos kandidātus, kurus varētu piedāvāt arī sociālie partneri, politiķim šodien esot sarunātas sarunas ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvjiem. Tāpat Gobzems sagaida, ka profesionāļu valdības izveidē iesaistīsies arī plašāka Latvijas sabiedrība.

Gobzems cer, ka politiskie spēki atsauksies uz viņa piedāvājumam, “lai apliecinātu gatavību strādāt valsts labā”. Politiķis norādīja, ka sagaida visu 100 deputātu atbalstu savai valdībai. Viņš gan tieši neatbildēja uz vaicājumu, vai tas nozīmētu atbalsta meklēšanu arī partijā Saskaņa, politiķim norādot, ka turpmāk sarunas varētu veidoties citādākos formātos.

Gadījumā, ja profesionāļu valdības plāns tiks noraidīts, tad viņš aicinās Valsts prezidentu Raimondu Vējoni sākt procedūru, lai balstiesīgie lemtu par Saeimas ārkārtas vēlēšanām.

BORDĀNS: GOBZEMA PIEDĀVĀJUMS NAV NOPIETNS

Ņemot vērā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa noteikto termiņu un premjeram amata kandidāta Alda Gobzema jauno piedāvājumu, viņam faktiski vairs nav iespēju izveidot valdību, uzskata JKP priekšsēdētājs Jānis Bordāns.

Pēc Bordāna domām, Gobzems ir pārstājis veidot valdību. Bordāns neuztverot Gobzema piedāvājumu kā nopietnu un uzskata, ka viņš tagad varētu mēģināt veltīgi tracināt cienījamus cilvēkus, piedāvājot strādāt valdība, par kuru balsotu tikai Saskaņa.

Viņš gan akcentēja, ka sākotnēji JKP atbalstīja Gobzemu valdības veidošanas. Tomēr premjera amata kandidāts rīkojies, nekonsultējoties ar partneriem, līdz ar to JKP jutās “atslābināta no ciešas turēšanas pie valdības veidošanas un atbalsta”, bet turpināja to atbalstīt, vēl vēloties izteikt savus ierosinājumus. Tomēr šodienas Gobzema paziņojums šādas iespējas izslēdzot, piebilda politiķis.

KARIŅŠ: RADIES IESPAIDS, KA TIEK DARĪTS VISS, LAI IEVILKTU “SASKAŅU”

Jaunās Vienotības valde neredz iespējas turpināt valdības veidošanas sarunas ar Gobzemu. JV pārstāvji uzsver, ka valdības veidošanas sarunu laikā, kuras vadīja Gobzems, netika panāktas nekādas vienošanās ne par nākamās valdības īstenojamām reformām, ne arī par valdību veidojošo partiju sadarbības mehānismu. JV nevarot atbalstīt valdības izveidošanas piedāvājumu, kurā nav skaidri saprotams to atbalstošais vairākums Saeimā.

“Mums ir radies iespaids ka tiek darīts viss, lai ievilktu valdībā prokremliski orientēto “Saskaņu”. Tāpat ir pamatotas šaubas, vai Gobzemam ir atbalsts paša partijā,” norādīja Kariņš.

JV uzskata, ka pašlaik ir iespējams izveidot stabilu ilgtermiņa labēji centrisko spēku vairākuma valdību, bet cita premjera amata kandidāta vadībā.

DZINTARS: “VARAVĪKSNES VALDĪBU” NEATBALSTĪSIM

Ja nav skaidru koalīcijas robežu, tad tā ir valdība, kas balstās uz “Saskaņu”, un šādu piedāvājumu nacionālā apvienība nevar atbalstīt, norāda nacionālās apvienības partijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Politiķis uzsvēra, ka premjera amata kandidātam Aldim Gobzemam ir jāatbild, kādas ir piedāvātās koalīcijas robežas. Ja šādas robežas netiek noteiktas, tas faktiski nozīmē, ka piedāvāta tiek “varavīksnes valdība” ar Saskaņas līdzdalību, pārliecināts Dzintars, piebilstot, ka varavīksnes valdību VL-TB/LNNK neatbalstīs.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA