Reaģējot uz Covid–19 izplatību Ķīnā, ES dalībvalstis pieņēmušas rekomendācijas ceļotājiem, ko atbalsta arī Latvija. ES pieņemtajiem lēmumiem ir ieteikuma raksturs – valstij tie kļūst obligāti, kad regulējums iestrādāts katras valsts normatīvajā regulējumā, norāda Veselības ministrijas (VM) Komunikācijas nodaļa.

ES Veselības drošības komitejas sēdē gan aizvadītā gada nogalē, gan gada pirmajās dienās vērtēti riski un vienota pieeja, reaģējot uz Covid–19 situāciju Ķīnā. Sarunās uzsvērts, ka ES dalībvalstīm būtu jāapsver iespēja starptautiskajās lidostās izlases veidā ieviest uz ceļotājiem balstītu SARS–CoV–2 genoma uzraudzības programmu, īpašu uzmanību pievēršot pasažieru lidojumiem, kas ierodas no Ķīnas.

Saskaņā ar šobrīd pieejamo informāciju Ķīnā nav atrasti jauni SARS–CoV–2 vīrusa varianti, kas iepriekš nebūtu konstatēti ES dalībvalstīs. Tomēr, pamatojoties uz straujo saslimstības pieaugumu Ķīnā, ES Veselības drošības komiteja aicināja izvērtēt un koordinēt piesardzības pasākumus Eiropas līmenī.

Galvenās rekomendācijas, kas tika pieņemtas un kuras atbalsta arī Latvija: visiem ceļotājiem, kas veic starptautiskos lidojumus uz un no dalībvalstīm, kuru izcelsmes vai galamērķa valsts ir Ķīna, ieteicams lietot medicīnisko masku vai FFP2/N95/KN95 respiratoru lidojuma laikā; starptautiskajiem ceļotājiem, kas ierodas no Ķīnas vai kuru galamērķis ir Ķīna, dalībvalstis sniedz ieteikumus par personīgās higiēnas un veselības pasākumiem, kā arī gaisa kuģu un lidostu personālam;

Tāpat dalībvalstis var prasīt pasažieriem, kas izlido no Ķīnas uz ES dalībvalstīm, tostarp tiem, kas ceļo caur trešo valsti, uzrādīt negatīvu Covid-19 testu. Testa rezultātiem jābūt pieejamiem angļu valodā un/vai attiecīgās dalībvalsts valodā.

VM arī aicina ceļotājus, kuri dodas vai atgriežas no Ķīnas, sekot līdzi ES dalībvalstu prasībām ieceļošanai, kas var mainīties. Jau aizvadītā gada nogalē VM nosūtīja informatīvu vēstuli lidostai Rīga ar aicinājumu lidostā un lidmašīnās lietot sejas maskas.

Vajadzības gadījumā ES dalībvalstīm būtu jāapsver iespēja ieviest vai pastiprināt starptautisko lidostu un/vai lidmašīnu notekūdeņu monitoringu, īpaši tajās lidostās, kuras veic starptautiskus lidojumus uz un no Ķīnas. ES dienesti un aģentūras izstrādās protokolu lidmašīnu notekūdeņu paraugu noņemšanai.

Aizvadītajā nedēļā VM notika vairākas darba grupas sanāksmes, kurā piedalās ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, slimnīcu pārstāvji, kā ar sabiedrības veselības eksperti. Sanāksmju centrā bija jautājumi par ES dalībvalstu nostāju saistībā ar Covid-19 straujo izplatību Ķīnā un epidemioloģiskās drošības situāciju Latvijā.

Latvijā balstvakcinācijas aptvere pret Covid-19 – salīdzinot ar citām ES valstīm – ir zema (4,5% iedzīvotāju ir aktuāls imūnstatuss), tāpēc Veselības ministrija un speciālisti aicina cilvēkus vakcinēties – īpaši seniorus un riska grupu iedzīvotājus, jo vakcinācija pasargā no smagas slimības gaitas vai pat nāves.

Šobrīd ir augsta saslimstība arī ar gripu un citām augšējo elpceļu infekcijām, tāpēc VM atgādina ievērot galvenos profilakses pasākumus (www.spkc.gov.lv) un vakcinācijas kārtību (www.vmnvd.gov.lv).

 

10.01.2023. / Autors: BNN / Foto: Pixabay