Jūnija otrā pusē lauksaimnieku apvienības plāno rīkot plašas protesta akcijas saistībā ar zemnieku nomelnošanu un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Artūra Toma Pleša nereaģēšanu uz lauksaimnieku un mežsaimnieku prasībām, informē lauksaimnieku apvienības.

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons skaidro: «Ņemot vērā ministra nespēju reaģēt uz situāciju un respektēt lauksaimnieku un mežsaimnieku prasības, esam spiesti organizēt plašas protesta akcijas. Plānošanas darbus uzsākām šodien.»

«Situācija ir ļoti nokaitēta, lauksaimnieki ir gatavi braukt uz Rīgu.»

«Protesta organizēsim laikā starp 15. un 23.jūniju. Ja prasības netiks izpildītas un netiks uzsākts dialogs, neizslēdzam ministra demisijas pieprasījumu. Protests ietvers traktorus un meža tehnikas vienības Rīgas centrā, kā arī uz valsts galvenajiem autoceļiem.»

Šī gada 21.maijā biedrības Zemnieku saeimaLatvijas meža īpašnieku biedrībaLatvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijaLatvijas Jauno zemnieku klubsLauksaimniecības organizāciju sadarbības padomeLauksaimnieku apvienība un Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācija nosūtīja SIA EHR Mediju Grupa un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram (VARAM), Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) padomes priekšsēdētājam Artūram Tomam Plešam atklātu vēstuli, aicinot publiski atvainoties par no valsts budžeta finansētu reklāmu, kurā lauksaimnieki nosaukti par «masu slepkavām», kā arī aicinot mainīt LVAF finansējuma piešķiršanas noteikumus tā, lai turpmāk sniegtā informācija būtu zinātniski pamatotas, izslēdzot iespēju izplatīt apmelojošu un nepatiesu informāciju, vai reklamēt politiskas personas.

Biedrības Zemnieku saeima valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre stāsta: «Lai atbildētu uz mūsu prasībām, devām VARAM ministram un SIA EHR Mediju Grupa laiku līdz 28.maija plkst. 11.00. Cienām SIA EHR Mediju Grupa attieksmi, atvainojoties lauksaimniekiem, ēterā atskaņojot atvainošanos, kā arī paskaidrojot situācijas apstākļus. Savukārt no VARAM ministra Artūra Toma Pleša nav saņemta nekāda oficiāla atbilde.»

Viņa turpina: «Lauksaimnieki un mežsaimnieki neplāno atteikties no savām prasībām, jo atšķirībā no politiķiem, mēs savas problēmas risinām, nevis piekopjam «strausa politiku». Problēmas ar LVAF darbību sākām risināt jau ar iepriekšējo VARAM ministru Juri Pūci, to turpinām darīt arī tagad. Diemžēl vēstules, kuras tikušas adresētas LVAF padomei ar iztirzātiem meliem un puspatiesībām ir filigrāni ignorētas. Uz mūsu iesniegumiem tika atbildēts, ka «[publikācijās paustais] nav labākās prakses paraugs», tomēr LVAF padomei nesaskatot problēmas ar pasniegto informāciju.»

Biedrības Latvijas Jauno zemnieku klubs valdes priekšsēdētāja Sandra Eimane uzsver, ka «šāda attieksme no politiķu puses ir absolūti nepieņemama un spilgti norāda uz to, cik nesvarīgas ministra acīs ir lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares, kuras kopā veido ap 40% no Latvijas eksporta».

«Arī 89,1% Latvijas iedzīvotāju lauksaimniecību uzskata nozīmīgu Latvijas ekonomikai un eksportam. Par valsts budžeta līdzekļiem šīs tautsaimniecības nozares jau ilgstoši tiek diskreditētas un apmelotas. Sevišķi sāpīgi to uztver jaunieši laukos un jaunie lauksaimnieki, kuri no bērna kājas kopā ar saviem vecākiem ir smagi strādājuši, lai uzturētu un attīstītu Latvijas lauku vidi. Jaunie ir apņēmīgi attīstīties, paši uzkrāt savu pieredzi, efektīvi un apzinīgi strādāt, nepārtraukti daudz mācoties un esot dabai draudzīgi. Ir skumīgi noskatīties uz notiekošo un saņemt daudz pārmetumus laikā, kad daudz darām un ieguldām arī Latvijas nākotnei,» turpina Eimane.

«Tagad jaunie lauksaimnieki sāk apsvērt domu neuzsākt vai neturpināt darbošanos laukos, bet gan doties uz pilsētām vai ārzemēm, jo nozares prestižs tiek grauts gadu no gada un jaunieši laukos tiek nepatiesi parādīti kā aprobežoti cilvēki. Ne lauksaimnieki, ne mežsaimnieki nav vērsti uz agresiju un esam darījuši visu, lai nebūtu jāpiekopj tik radikālas metodes kā protesti», pauž Eimane.

Latvijas Mežu īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks: «Uzsveram, ka neesam pret finansējuma piešķiršanu LVAF aktivitātēm un uzskatām, ka vides apziņas veicināšana sabiedrībā un ir nepieciešama. Tomēr – ja to darām pa nodokļu maksātāju naudu, tas ir jādara ar skaidru mērķi, objektīvi un pamatoti – bez puspatiesībām, sagrozītiem faktiem, izdomājumiem, ārpus Latvijas izmantotām praksēm vai klajiem meliem. Materiālu izstrādē noteikti būtu nepieciešama iesaistīto nozaru pārstāvju, zinātnisko institūtu, universitāšu un statistiķu līdzdalība.»

«Robeža starp viltus ziņu ierobežošanu un cenzūru var būt šaura, tomēr tā ir jāatrod.»

 

3.06.2021. / Autors: BNN / Foto: Pixabay