Maršrutā uz Staldzeni skan dzeja un stāsti ventiņu mēlē

1880
Autors: PSIA Ventspils Reiss
Autors: PSIA Ventspils Reiss

Ventspils autobusu pasažieri laika gaitā jau būs ievērojuši, ka reizi pa reizei kāds no pilsētas autobusi pārtop par dzejas autobusu. Līdz Dzejas dienām vēl laika gana, taču šogad pirmais dzejas reiss jau ir aizvadīts. Šoreiz projektu nedēļas laikā Ventspils Valsts 1.ģimnāzijas skolēni pasažierus pārsteidza ar stāstiem par pazīstamajiem dzejniekiem Frici Dziesmu un Kārli Zvejnieku, un lasīja viņu sacerējumus ventiņu mēlē.

Ventspils Valsts 1.ģimnāzijas 12. klases skolēnu un viņu latviešu valodas un literatūras skolotājas izvēlētie literāti nav nejaušība. Gan Fricis Dziesma jeb Ālant Vils un Kārlis Zvekjnieks jeb Kuraž Kriš ir Ventspils ģimnāzijas absolventi, turklāt abiem janvārī bija dzimšanas dienas – Fricim Dziesmam apritētu 110, bet Kārlis Zveniekam – 95 gadi.

Abi literāti bija dedzīgi ventiņu valodas, jeb precīzāk – tāmnieku izloksnes glabātāji. Brauciena laikā līdz Staldzenei un atpakaļ skolēni iepazīstināja arī citus ventspilniekus ar šo vīru dzīvi un daiļradi, kā arī lasot viņu darbus dialektā. Skolotāja Tamāra Tropa gan pati, gan atsevišķos pasākumos pieaicinot literatūras vēsturnieces, varēja nodot jauniešiem vērtīgās zināšas. Jauniešiem tā bija pirmā iepazīšanās ar literātiem un padziļināti arī ar izloksni. Tagad priekšā pētnieciska projektu darba sagatavošana.

Ģimnāzijas audzēkņiem šis projekts radījis lielu interesi iepazīstoties plašāk gan izloksni, gan literārajiem darbiem, kas ir pieejami Ventspils bibliotēkās.

Pašvaldības SIA Ventspils Reiss jau vairākus gadus sadarbībā ar pilsētas skolām rīkojis radošo darbu konkursus, satiksmes drošības akcijas un aptaujas, tāpat kopš 2012. gada pilsētas ielās kursē dzejas autobuss. Ir iecere, ka nākotnē tas varētu pārtapt improvizētā kultūras autobusā. Nesen jau pilsētas ielās kursēja autobuss, kuru brauciena laikā pieskandināja sieviešu kora Venda skanīgās balsis. Taču šāds var būt arī teātra reiss. Jau pēc pāris nedēļām arī Latvijā atzīmēs 8. martu jeb Sieviešu dienu, un par godu tai uzņēmums sola jaunu pārsteigumu.