Mazirbes baznīcā atklāta dižā mazirbnieka, līvu sabiedriskā darbinieka, tulkotāja un dzejnieka Kārļa Staltes 150. jubilejai veltīta izstāde, kuru sagatavojusi biedrība “Mazirbes draugu kopa”.

Izstādes autore, lībiešu valodas skolotāja, savas senās tautas gara mantas zinātāja, Rīgas lībiešu dziesmu ansambļa “Līvlist” vecākā Zoja Sīle stāsta: “XIX gs. sākumā Irbes draudzē par ķesteri uzņēmās kalpot Andrejs no Mazirbes Reinu sētas, tā aizsākdams Staltu dzimtas ķesteru paaudzes. Andreja mazmazdēls Kārlis Stalte, kam šogad 9. augustā atzīmējam 150. jubileju, dzimis Irbes draudzes ķestera Anša un Ildžes ģimenē, un par Mazirbes ķesteri un ērģelnieku kļuvis 1905. gadā. Viņš nokalpoja baznīcai līdz 1922. gadam, vienlaikus veikdams pienākumus arī baznīcas valdē. Kā Kārlis Stalte raksta atmiņās, ļaudis viņu dēvējuši “kestār izānd” – ķestera kungs.”

Taču ķestera pienākumu pildīšana ne tuvu nebija vienīgais Kārļa Staltes darbības lauks – viņš bija lībiešu dzejnieks, tautasdziesmu teicējs, valodas kopējs, tulkotājs, atdzejotājs, žurnālists, lībiešu laikraksta redaktors, lībiešu melodiju veidotājs, aktīvs sabiedriskais darbinieks un Līvu savienības dibinātājs. 1939. gadā Kārlis Stalte kopā ar sievu un meitu Margaretu repatriējās uz Vāciju, kur 1947. gada 12. janvārī aizgāja mūžībā.

Biedrības „Mazirbes draugu kopa” valdes locekle Lilita Kalnāja informē, ka izstādē aplūkojami Kārļa Staltes literāro darbu izdevumu paraugi hronoloģiskā secībā. Goda vietu tajos ieņem Jaunās Derības tulkojums lībiešu valodā, kā arī Kārļa Staltes sakārtotā lībiešu garīgo dziesmu grāmata, kurā ir 77 korāļu tulkojumi, divdesmit viena Kārļa Staltes sacerēta dziesma un citu lībiešu autoru garīgās dziesmas.

“Tā kā Kārlis Stalte bija ieguvis klasisku izglītību Rīgas Guberņas ģimnāzijā un zinājis vairākas valodas, viņš, tulkojot Jauno Derību, izmantojis bībeles tekstu grieķu valodā, kā arī tulkojumus igauņu, somu un latviešu valodā. Lībiešu kultūrvēsturē Kārļa Staltes literārā darbība ir ļoti svarīga. Viņa pirmie dzejoļi ievietoti lībiešu lasāmgrāmatā (izdota Tartu, Igaunijā, 1922. gadā). Kārlis Stalte ir arī lībiešu himnas teksta autors. Liela daļa no Kārļa Staltes dzejoļiem kļuvuši par dziesmām, kas skan vēl šodien,” stāsta Lilita Kalnāja.

“Mazirbes draugu kopa” jau šā gada 29. februārī Mazirbes skolas muzejklētī sadarbībā ar biedrību “Rāndalist” atklāja Kārļa Staltes darbiem veltītu izstādi. Tagad izstāde skatāma Mazirbes baznīcā. 9. augustā Mazirbes evaņģēliski luteriskajā baznīcā prāvests Kārlis Irbe vadīs piemiņas dievkalpojumu, pieminot Kārļa Staltes 150. jubileju.

5.08.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Arhīva foto