Covid-19 izplatības ierobežošanai no š.g. 16.jūlija Latvijā tiks reģistrēts ikviens ieceļotājs, kurš ieradīsies valstī, izmantojot starptautisko pārvadātāju pakalpojumus. Tā tika lemts valdības ārkārtas sēdē 15.jūlijā.

Plānots, ka sākotnēji dati tiks iegūti papīra formātā, pēc tam pāris nedēļu laikā tiks izstrādāts risinājums, lai ieceļotāji varētu reģistrēties elektroniski. Prasība reģistrēties attieksies arī uz tiem, kas Latvijā ierodas ar privātajām jahtām un lidmašīnām.

Iekšlietu ministrija (IeM) apkopojusi datus par to personu kontroli, kuras Latvijā ieradušās no Covid-19 visvairāk skartajām valstīm. Līdz šim Latvijā ir liels personu skaits, kuras tiek kontrolētas un kuras ir policijas uzmanības lokā.

Tiks izveidota elektroniska ieceļotāju reģistrācijas sistēma, to izstrādās 2-3 nedēļu laikā, bet līdz šādas sistēmas izstrādei no šodienas, 16.jūlija, visas Latvijā ieceļojušas personas ar lidmašīnu, prāmi vai autobusu tiks reģistrētas papīra formātā. Veidlapu apstrāde radīs papildu administratīvo slogu, tomēr šādi ieceļotāju kontroles mehānismu ir iespēja ieviest jau no šodienas.

Tiks anketēti visi ieceļotāji, pēc tam anketas apstrādās atkarībā no valsts, no kuras ieceļotājs iebraucis, šo informāciju nododot attiecīgajiem dienestiem – Slimību profilakses un kontroles centram un Valsts policijai. No ieceļotājiem iegūtie dati tiks dzēsti pēc 14 dienām.

Ieceļotāju elektronisko reģistrēšanas sistēmu izstrādās lidosta “Rīga” – sākotnēji tā būs paredzēta lidostas vajadzībām, vēlāk to varēs pielāgot arī citās jomās.  Turklāt lidostā nepieciešams nodrošināt robežsardzes resursus. Šobrīd lidostā fiziski nav robežsargu, kuriem iesniegt no ieceļotājiem saņemtās anketas. Lidostā dienā tiek saņemtas 2000 ieceļotāju anketas, bet nākotnē to skaits varētu sasniegt 5000.

Termiņuzturēšanās atļaujas izsniegs tikai tādos gadījumos, ja termiņuzturēšanās atļauju pieprasīs tādas valsts pilsonis, kurā ir zema saslimstība ar Covid-19.

Pēdējā diennaktī koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19  apstiprināta vienam cilvēkam, līdz ar to kopumā Latvijā ar to saslimuši 1 179 cilvēki, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija. Pēdējā diennaktī veikti 1 639 Covid-19 testi. Aizvadītās diennakts laikā Latvijā nav stacionētu pacientu ar Covid-19. Kopumā stacionāros patlaban ārstējas trīs Covid-19 slimnieki – visi ar vidēji smagu slimības gaitu. Latvijā līdz šim veikti 175 696 testi, izveseļojušās 1 022 personas.

16.07.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay