No 1.marta atcelta prasība pēc Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta pakalpojumiem, kas tiek sniegti ārā, tirdzniecībā, kā arī individuāli sniegtos pakalpojumos, kur tiek lietota sejas maska un nav tiešs kontakts ar pakalpojumu sniedzēju, atgādina Ekonomikas ministrija.

Vienlaikus pakalpojuma sniedzējiem saglabāta iespēja izvēlēties pakalpojumu sniegt epidemioloģiski drošā režīmā, tāpēc pakalpojumu saņēmējam jāseko līdz informācijai, kādu norādījis pakalpojumu sniedzējs savā tīmekļvietnē, pie ieejas, utt.

Tas neattiecas uz pakalpojumiem, kas ir būtiski cilvēku tiesību un sabiedrības drošības nodrošināšanai, piemēram, pasta pakalpojumi, sabiedriskā transporta pakalpojumi, finanšu pakalpojumi, kuriem jābūt pieejamiem ikvienam.

Kā zināms, Ministru kabinets, apstiprinot grozījumus Ministru kabineta 2021.gada 28.septembra noteikumos Nr. 662 Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, ir lēmis par pakāpenisku drošības pasākumu mazināšanu no šā gada 1.marta, t.sk. atceļot kovida sertifikātu izmantošanu tirdzniecībā un lielākajā daļā pakalpojumu sniegšanā. Prasība pēc Eiropas digitālā Covid-19 sertifikāta saglabājas ceļošanai.

1.martā darbu atsāks atrakcijas un izklaides pasākumu organizēšanas vietas iekštelpās, kā azartspēļu vietas un naktsklubi. Pakalpojumu sniegšana šajās vietās organizējama epidemioloģiski drošajā jeb zaļajā vidē, vienlaikus ievērojot visas noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības.

Savukārt līdz 1.aprīlim saglabāta obligāta prasība pēc Covid-19 sertifikātiem pakalpojumu sniegšanai un saņemšanai (izņemot bērniem līdz 18 gadu vecumam):

publiskos pasākumos (sporta, kultūras pasākumi u.c.);

diskotēkās, naktsklubos, atrakcijās;

sporta un amatieru aktivitātēs;

ēdināšanā, piemēram, kafejnīcās, restorānos;

individuālo pakalpojumos, kur klients nelieto maskas vai FFP2 respiratorus bez vārsta un ir tiešs kontakts ar pakalpojumu sniedzēju.

Tāpat prasība pēc sertifikātiem martā vēl saglabāta pedagogiem un bērnu uzraudzībā nodarbinātiem, sociālajā aprūpē, veselības aprūpē nodarbinātiem, kā arī publiskajā sektorā nodarbinātajiem, kuri ikdienā apkalpo klientus.

Būtiski norādīt, ka jebkuram darba devējam ir tiesības noteikt pienākumu darbu veikt tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, ja attiecīgā darba veikšanas laikā ir paaugstināts risks inficēties (ciešs kontakts ar pakalpojuma saņēmēju, saskare ar lielu skaitu cilvēku, kuru vakcinācijas statuss nav zināms, darba pienākumu veikšana, kas ir būtiski uzņēmuma darbības nepārtrauktības nodrošināšanai).

No 1.marta atcelta lielākā daļa drošības prasību tirdzniecībā un pakalpojumu sniegšanā:

  • atcelts darbalaika ierobežojums visu pakalpojumu sniegšanai;
  • atcelta prasība izstrādāt dokumentētu iekšējās kontroles sistēmu, saglabājot prasību norīkot personu, kas atbildīga par epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanu;
  • saglabāta prasība publiskās iekštelpās lietot medicīniskās maskas vai FFP2-FFP3 respiratorus bez vārsta;
  • joprojām tiek stingri rekomendēts attālinātais darbs, 2 m distances ievērošana, telpu vēdināšana, roku higiēna un virsmu dezinfekcija;
  • iespējama ieceļošana no visām valstīm ar Covid-19 sertifikātu vai negatīvu kovida testu bez pašizolācijas prasības un pienākuma aizpildīt Covidpass.

Atceļot Covid-19 sertifikātus pārbaudes, tirdzniecībā saglabāta prasība vienam apmeklētājam nodrošināt 15 m2 no tirdzniecībai atvēlētās platības, kā arī prasība tirdzniecības vietā nodrošināt tādu iepirkšanās līdzekļu, tai skaitā grozu, ratu vai iepirkšanās somu, daudzumu, kas nepārsniedz maksimāli atļauto apmeklētāju skaitu tajā.

Savukārt sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšana martā vēl jāorganizē epidemioloģiski drošā jeb zaļajā vidē, taču atcelts ir cilvēku skaita ierobežojums pie galdiņiem. Vienlaikus jāņem vērā, ka atļauts sniegt klātienes pakalpojumus privātās pulcēšanās ietvaros atsevišķā noslēgtā telpā vai teritorijā bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu verifikācijas, piemēram, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus, mākslinieciskos priekšnesumus, pirts pakalpojumus, radošas meistarklases vai atrakciju pakalpojumus u.c.

Ekonomikas ministrijā atgādina, ka cilvēku skaits privātos pasākumos iekštelpās un ārtelpās palielināts līdz 50 cilvēkiem (kāzās, bērēs, kristībās – līdz 250 cilvēkiem).

Organizētos pasākumos – līdz 3 000 cilvēkiem bez apmeklētāju reģistrācijas un prasības nodrošināt personalizētas sēdvietas, tādējādi ir ļauts organizēt arī stāvpasākumus.

Personas vai darbinieki, kas ir tieši saistīti ar pakalpojuma, pasākuma vai ceremonijas norises nodrošināšanu, nav jāieskaita maksimāli pieļaujamā cilvēku skaitā.

Mēnesi vēlāk, ar 1.aprīli, plānots atcelt visus atlikušos drošības pasākumus, t.sk. prasības pēc sertifikātiem pakalpojumu saņemšanai un sniegšanai Latvijas teritorijā, vienlaikus saglabājot rekomendācijas medicīnisko masku, respiratoru lietošanai, distances ievērošanai, roku higiēnai, virsmu dezinfekcijai, telpu vēdināšanai u.c.

Taču jāņem vērā, ka, būtiski pieaugot Covid-19 izplatībai (vasarā, rudenī), valdība var atkal lemt par jauniem drošības pasākumiem sabiedrības pasargāšanai no augstas saslimstības un mirstības, kā arī slimnīcu pārslodzes.

 

1.03.2022. / Autors: BNN / Foto: ec.europa.eu