Pasaules cenas turpina ietekmēt inflāciju Latvijā

1285

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017.gada janvārī, salīdzinot ar 2016.gada decembri, patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,1%. Precēm tas palielinājās par 0,4%, bet pakalpojumiem samazinājās par 0,4 %.

Kā norāda Ekonomikas ministrija, tradicionāli janvārī ir vērojams būtisks cenu pieaugums. Pēdējos gados janvārī novērota ļoti zema inflācija vai cenu kritums, kam pamatā bija pasaules cenu samazināšanās. Šogad, pretēji iepriekšējos divos gados vērotajam, inflāciju ietekmēja pasaules cenu kāpums gan naftai, gan pārtikai. Izslēdzot degvielas un pārtikas cenas, patēriņa cenu līmenis janvārī samazinātos par 0,5%.

Lielākā palielinošā ietekme janvārī bija pārtikai, kas pieauga par 1,7% un kopējo cenu līmeni palielināja par 0,4%. Pārtikai janvārī tradicionāli ir sezonai raksturīgs cenu palielinājums. Lielākā ietekme bija cenu kāpumam dārzeņiem, piena produktiem un olām. Arī pasaules pārtikas cenas janvārī, salīdzinot ar iepriekšējā gada decembri, palielinājās – par 2,1%, ko ietekmēja cenu kāpums visās galvenajās pārtikas produktu grupās, izņemot gaļu. Gada laikā pasaules pārtikas cenas ir kāpušas par 16%.

Degvielai cenas janvārī palielinājās par 4,2%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,2%. Pasaules naftas cenas mēneša laikā praktiski saglabājās stabilas 54-56 ASV dolāri par barelu līmenī, uzrādot vien nelielu kāpumu. Tas saistīts ar lielāko naftas ražotājvalstu naftas ieguves apjomu samazināšanu.

Janvārī cenas pieauga arī personīgās aprūpes precēm (4,5%) un gāzei (4,3%), kas kopā kopējo cenu līmeni palielināja par 0,15%.

Lielākā pazeminošā ietekme janvārī saistībā ar izpārdošanām, kas sezonāli notiek katru gadu, bija cenu kritumam apģērbiem un apaviem (-9,2%), kas kopējo patēriņa cenu līmeni attiecīgi samazināja par 0,5% un bija straujākais kritums janvāra mēnesī kopš 90.gadu sākuma.

Cenas janvārī samazinājās arī pakalpojumiem – par 0,5%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,1%. Straujākais kritums bija vērojams pasažieru gaisa transporta pakalpojumiem un kompleksiem atpūtas pakalpojumiem.

2017.gada janvārī, salīdzinot ar iepriekšējā gada janvāri, patēriņa cenas pieauga par 2,9%. Gada vidējā inflācija bija 0,4%.

Šogad vidējā gada inflācija būs būtiski augstāka nekā 2016.gadā. To ietekmēs galvenokārt pasaules naftas un pārtikas cenu svārstības, kā arī ekonomisko aktivitāšu pieaugums un atalgojuma kāpums. Pašlaik pasaules naftas cenām ir vērojama stabilitāte, bet pasaules pārtikas cenas pakāpeniski pieaug, tādēļ kopumā šogad gada vidējā inflācija varētu būt ap 2,5%.