Pagājušā gada pēdējā mēnesī, salīdzinājumā ar 2017.gada decembri, vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā palielinājās par 2,6%. Precēm cenas pieauga par 2,3% un pakalpojumiem – par 3,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes piektdien publiskotie dati.

Salīdzinot ar 2015.gadu, patēriņa cenas pērnā gada decembrī bija par 6,4% augstākas. Precēm cenas pieauga par 5,1%, bet pakalpojumiem – par 9,8%.

Lielākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, veselības aprūpei, dažādu preču un pakalpojumu grupā.

Atšķirībā no 2017.gada, kas bija raksturīgs ar salīdzinoši strauju pārtikas cenu pieaugumu, it īpaši pienam un piena izcelsmes produktiem, olām, gaļai un gaļas izstrādājumiem, pagājušā gada laikā pārtikas cenu pieaugums bija mērenāks. Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 0,6%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+7,9%), miltiem un citiem graudaugiem (+7,3%), kam cenu kāpumu ietekmēja arī sausā un karstā vasara, kas veicināja graudaugu ražas būtisku samazināšanos Eiropā.

Gada laikā cenas pieauga arī augļu un dārzeņu sulām (+11,7%), gaļas izstrādājumiem (+7,5%), kartupeļiem (+10,5%), konditorejas izstrādājumiem (+2,1%), šokolādei (+4,2%), žāvētiem augļiem un riekstiem (+9,2%), cūkgaļai (+1,4%).

Samazinoties cenām pasaules tirgos, lētāks bija cukurs (-18,1%). Cenu kritums bija žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-1,7%), mājputnu gaļai (-2,0%), sviestam (-5,6%), olām (-3,0%). Par 8,4% bija lētāki svaigi augļi. Gada laikā cenas samazinājās arī svaigiem dārzeņiem (-1,2%), ko daļēji ietekmēja PVN samazinājums Latvijai raksturīgiem dārzeņiem no 2018.gada 1.janvāra.

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 6,0%. Cenu pieaugumu gada laikā ietekmēja akcīzes nodokļa pieaugums lielākajai daļai alkoholisko dzērienu no 2018.gada 1.marta, kā arī akcīzes nodokļa pieaugums cigaretēm no 1.jūlija. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 5,9%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 6,1%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 4,8%, ko noteica vairāku komunālo pakalpojumu, kā arī malkas sadārdzināšanās gada laikā. Dārgāks bija cietais kurināmais, ūdensapgāde, kanalizācijas pakalpojumi, dabasgāze, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa īres maksa, siltumenerģija, atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās elektroenerģijai.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 2,7%, ko galvenokārt veidoja cenu kāpums zobārstniecības pakalpojumiem. Dārgāki kļuva arī ārstu speciālistu pakalpojumi un farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu bija degvielai (+8,2%). Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 11,5%, benzīns – par 2,8% un auto gāze – par 13,3%. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētākas bija lietotas automašīnas un pasažieru aviopārvadājumi.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis pieauga par 4,0%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tai skaitā vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 4,3%, ēdnīcu pakalpojumiem – par 3,7% un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem – par 3,3%.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 2,9%, ko galvenokārt noteica cenu kāpums frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai un finanšu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija televīzijas abonēšanas maksai, apģērbiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA