Pētījums: Atkritumus šķiro jau teju puse Latvijas iedzīvotāju

1262
Autors: Ventspils labiekārtošanas kombināts
Autors: Ventspils labiekārtošanas kombināts

Pēdējo divu gadu laikā iedzīvotāju skaits, kas šķiro atkritumus, ir audzis, liecina Latvijas Zaļais punkts un pētījuma centra SKDS veiktā pētījuma dati. Tie parāda, ka Latvijā šķiro teju puse jeb 45% iedzīvotāju.

Visvairāk atkritumus šķiro Vidzemes reģiona iedzīvotāji, bet vismazāk – Rīgas iedzīvotāji – tikai 35%. Audzis arī to iedzīvotāju skaits, kuri būtu gatavi šķirot savus atkritumus, ja vien šāda iespēja būtu, tā norādījuši 70%.

“Pētījuma dati parāda, ka iedzīvotāji visumā ir pozitīvi noskaņoti un ir gatavi šķirot, jo saprot būtību, kāpēc vispār atkritumi ir jāšķiro. Mums kopā ir jāstrādā pie tā, lai atkritumu šķirošana kļūst par ieradumu, par ikdienas kultūras sastāvdaļu un kopā ir jārada iespējas, lai iedzīvotājiem patiešām būtu pieejamas iespējas šķirot, un viens no mūsu kopīgajiem lielākajiem izaicinājumiem ir Rīga. 54% rīdzinieku atzīst, ka šķirošanas iespējas galvaspilsētā ir sliktas. Ja mikrorajonos ir pieejamas iespējas šķirot, tad centrā publiski pieejamas ir tikai pāris vietas. Tā, iespējams, ir arī mūsu kultūras īpatnība, ka joprojām atkritumus uztveram nevis kā vēlreiz izmantojamus resursus, bet kā kaut ko nevajadzīgu. Citās Eiropas valstīs konteineri šķirotajiem atkritumiem ir pieejami gan pilsētas centros, gan kultūrvēsturiskās vietās un lielai daļai sabiedrības tā ir pašsaprotama ikdiena. Jāatzīst, ka šobrīd reģionu pašvaldības t.sk. Pierīgas, ir krietnu soli priekšā galvaspilsētai, nodrošinot iedzīvotājiem iespējas šķirot,” norādīja Latvijas Zaļais punkts direktors Kaspars Zakulis.

Iedzīvotāji atzīst, ka samazināt apkārtējās vides piesārņošanu var izvietojot lielāku skaitu atkritumu konteineru šķirotajiem atkritumiem (58%), kā arī izglītojot sabiedrību (38%) un piespriežot lielākas soda naudas par atkritumu izmešanu tiem neparedzētās vietās (37%). 63% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka nešķiro, jo tuvumā nav konteineru šķirotajiem atkritumiem.

Dati un prakse pierāda, ka atkritumus labi šķirto tur, kur infrastruktūra ir iedzīvotājiem pieejama un ērta. Visvairāk iedzīvotāji atkritumus šķiro Vidzemē – to dara 55% iedzīvotāju, kas skaidrojams ar to, ka lielāko daļa Vidzemes teritorijas apkalpo SIA ZAAO, kas ir radījis veiksmīgu infrastruktūru, lai iedzīvotājiem atkritumu šķirošana būtu pieejama un ērta.