7.oktobrī sešās Latvijas pilsētās – Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī, Jēkabpilī un Rēzeknē – notiks III pasaules diktāta latviešu valodā rakstīšana. Akcijā, kas iepriekšējos divus gadus guva ļoti lielu atsaucību, var piedalīties ikviens interesents, informē akcijas rīkotāji.

Savukārt tie, kuri dod priekšroku jaunajām tehnoloģijām, kā arī tie, kuri atrodas ārpus valsts, varēs uzrakstīt diktātu tiešsaistē savos datoros, apmeklējot vietni raksti.org. 7.oktobrī plkst.12. Diktāts norisināsies visās pilsētās un valstīs vienlaikus, to varēs rakstīt ar savu vārdu vai anonīmi. Savu izlaboto darbu katrs dalībnieks saņems individuāli, atzīmes netiks liktas.

Pieteikties rakstīšanai klātienē iespējams mājas lapā raksti.org, savukārt rakstīt diktātu tiešsaistē varēs tajā pat vietnē bez iepriekšējas reģistrācijas.

Tā kā diktāts notiek jau trešo gadu pēc kārtas, to var saukt par labu tradīciju. Dalībnieki atzinīgi vērtē šo pasākumu, jo vienam tā ir iespēja sajusties atkal kā skolas skolā, otram – atsvaidzināt atmiņā interpunkcijas un ortogrāfijas likumus, trešajam – uzturēt saikni ar dzimteni, esot ārzemēs. Taču svarīgi atcerēties, ka dalība diktātā galvenokārt ir izaicinājums un sacīkste pašam ar sevi. Un novērtējums nav vis tiesas spriedums, bet gan pamats noskaidrot, kas vēl būtu jāapgūst. “Šī ir īpaša akcija – saviļņojoša kopības sajūta, viegls “drebelis” kā pirms skolas laika kontroldarbiem un intriga, gaidot rezultātus. Eksotiska emociju gamma, ko var piedzīvot, tikai piedaloties,” dalās savā pieredzē režisore Aija Strazdiņa.

Pērnā gada diktāta autors, rakstnieks Pauls Bankovskis uzsver, ka diktātu rakstīšana vēl vienmēr ir viens no valodas mācīšanās visvienkāršākajiem rīkiem: “Bez kļūdām uzrakstīts diktāts jau ir mazs solis mazāk kļūdainā pasaulē.” Lai gan pirms gada Bankovska sacerēto diktātu pilnīgi pareizi uzrakstīja vien divi no 789 cilvēkiem, tas nav iemesls nobīties un nemēģināt savus spēkus vēlreiz.

Šoreiz tekstu ir radījis rakstnieks Nils Sakss, un tas būs ne vien valodas, bet arī gastronomisks piedzīvojums ar slaveno kulinārijas guru Džeimiju Oliveru.

Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens pats var novērtēt savas zināšanas. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no Jāņa Rozes grāmatnīcas, savukārt Jaunais Rīgas teātris labākajiem rakstītājiem no Rīgas dāvinās biļetes uz teātra izrādēm.

Diktātu lasīs sabiedrībā pazīstami cilvēki – aktrise Guna Zariņa tiešraidē no Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes, ārpus Rīgas – Liepājas latviešu valodas un literatūras skolotājas Līga Kalugina, Līga Šilova un Antra Zomerfelde, Daugavpils Universitātes Latviešu literatūras un kultūras katedras vadītāja, filoloģijas doktore Rudīte Rinkeviča, Ventspils Augstskolas Tulkošanas studiju fakultātes lektore Baiba Egle, Rēzeknes teātra “Joriks” latviešu teātra trupas aktieris Kārlis Tols, prozaiķe Anna Skaidrīte Gailīte, Valmieras bibliotēkas direktore Daiga Rokpelne.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: SXC