Šā gada jūlijā salīdzinājumā ar jūniju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 0,5%, savukārt eksportētajai produkcijai pieauga par 0,3%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenu līmenis palielinājās par 0,5%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 0,1%.

Ražotāju cenu pārmaiņas mēneša laikā visvairāk ietekmēja cenu pieaugums koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā, izņemot mēbeles, kā arī pārtikas produktu ražošanā. Cenu pazeminošā ietekme bija gatavo metālizstrādājumu ražošanai, izņemot mašīnas un iekārtas, elektroenerģijas sadalei, kā arī tvaika piegādei un gaisa kondicionēšanai.

2017.gada jūlijā, salīdzinot ar 2016.gada jūliju, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 3,6%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas palielinājušās par 3,9%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,4%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 4,4%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,7%.

Būtiskākā ietekme cenu pieaugumam bija pārtikas produktu ražošanā, koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā, izņemot mēbeles, elektroenerģijas sadalē, tvaika piegādē un gaisa kondicionēšanā, kā arī gāzveida kurināmā sadalē pa cauruļvadiem. Lielākā pazeminošā ietekme bija elektroenerģijas ražošanā un tirdzniecībā, kā arī tekstilizstrādājumu ražošanā.

Šogad informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedz vairāk nekā 610 uzņēmumi, kuri indeksa aprēķiniem katru mēnesi CSP paziņo ap 2,6 tūkstošiem cenu, no tām 1,4 tūkstoši par vietējā tirgū un 1,2 tūkstoši par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA