Trešdien, 14.decembrī, Saeima apstiprināja Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa vadīto valdību. Par to nobalsoja 54 deputāti, bet pret bija 37 parlamentārieši. Šī būs jau otrā Kariņa valdība.

Valdošo koalīciju veido “Jaunā vienotība” (JV), “Apvienotais saraksts” (AS) un Nacionālā apvienība (NA), savukārt opozīcijā, līdzīgi kā iepriekšējā Saeimā, strādās “Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS), opozicionāru rindās ir arī Aināra Šlesera “Latvija pirmajā vietā”, “Progresīvie”, ap kuru aicināšu valdošās koalīcijas “pulciņā” valdības veidošanas laikā notika pamatīga stīvēšanās, kā arī partija “Stabilitātei”.

Valdošajai koalīcijai 14.Saeimā būs neliels vairākums, 54 balsis no 100. JV Saeimā ir 26 deputāti, AS – 15, bet NA – 13 parlamentārieši.

Krišjāņa  Kariņa valdībā viņš pats, kā labi saprotams, ieņems premjera amatu, finanšu ministrs būs Arvils Ašeradens (JV), tieslietu ministre – Inese Lībiņa Egnere (JV), ārlietu ministra portfeli arī šajā Kariņa valdībā patur Edgars Rinkēvičs (JV), izglītības un zinātnes ministre būs kādreizējā veselības ministre Anda Čakša (JV), jaunizveidotās Klimata un enerģētikas ministrijas priekšgalā stāsies ilggadējais Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars (JV), bet labklājības ministre būs Evika Siliņa (JV), kura iepriekš no 2019.gada ieņēma premjerministra Krišjāņa Kariņa parlamentārās sekretāres amatu.

Savukārt “Apvienoto sarakstu” ministru rindās pārstāvēs zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS), iekšlietu ministrs būs kādreizējais premjers Māris Kučinskis (AS), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju vadīs Māris Sprindžuks (AS), kurš no 2013. gada līdz 2022.gadam bija Ādažu novada domes priekšsēdētājs, bet veselības ministre būs ilggadējā Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone. 

Nacionālā apvienība ekonomikas ministra amatam deleģējusi līdzšinējo ministri Ilzi Indriksoni (NA), arī kultūras ministra amatu turpinās pildīt līdzšinējais ministrs Nauris Puntulis (NA). Savukārt aizsardzības ministre būs bijusī Saeimas spīkere Ināra Mūrniece (NA), bet satiksmes ministrs – Jānis Vitenbergs (NA). 

Koalīcija noteikusi arī iespēju virzīt ministra biedrus, kuru uzdevums būs pārraudzīt kādu atsevišķu jomu, kurai būs nepieciešams lielāks politiskais atbalsts. Pagaidām gan nav skaidrs, kuras koalīcijas partijas šo iespēju izmantos un vai tas vispār tiks darīts.

Valdības deklarācijā uzsvērts, ka tās mērķis ir “ekonomikas transformācija labākai dzīvei Latvijā”, savukārt šī mērķa īstenošanai jāpaveic uzdevumi piecās savstarpēji cieši saistītās jomā: drošībā, izglītībā, enerģētikā, konkurētspējas veicināšanā un dzīves kvalitātes nodrošināšanā.

 

14.12.2022. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Reinis Inkēns, Saeima