Saeimas deputāti ceturtdien pieņēma aicinājumu aizdomās par kukuļa pieprasīšanu un saņemšanu turētajam Latvijas bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam atkāpties no amata. 

Zīmīgi, ka balsojumā piedalījās tikai 57 no 100 parlamentāriešiem. Par nobalsoja 55 deputāti, bet divi – zaļzemnieki Gundars Daudze un Andris Siliņš balsojumā atturējās.

Tiesa, šim aicinājumam ir tikai “mājiena” jeb politiskā signāla nozīme, jo juridiski Rimšēvičam šis parlamenta lēmums nav saistošs. Saeima var atstādināt Rimšēviču no amata tikai pēc viņa paša iesnieguma par atkāpšanos vai arī gadījumā, ja stājas spēkā notiesājošs tiesas spriedums.

Lēmumā Saeima aicina Rimšēviču atkāpties no Latvijas bankas prezidenta amata, ņemot vērā, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ir uzsācis kriminālprocesu par Latvijas Bankas amatpersonas, kas ieņem atbildīgu stāvokli, iespējamām pretlikumīgām darbībām, un šī kriminālprocesa ietvaros Rimšēvičam ir piemērots aizdomās turamās personas statuss.

Lēmumā uzsvērta Latvijas bankas loma un simboliskā nozīme valsts finanšu sistēmas stabilitātes nodrošināšanā un tās prezidenta reputācijas ietekme uz Latvijas valsts starptautisko tēlu, jo Latvijas Bankas prezidents ir viens no 19 Eirozonas centrālo banku vadītājiem, kas pieņem lēmumus Eiropas Centrālās bankas padomē. Tāpat lēmumā norādīts, ka Rimšēviča turpmākā atrašanās bankas prezidenta amatā var diskreditēt turpmākos Latvijas bankas lēmumus, kā arī radīt šaubas par Latvijas bankas kā institūcijas rīcībspēju un kaitēt valsts interesēm, uzsver Saeima.

Pieņemot lēmumu, Saeima ņēmusi vērā Eiropas Centrālās bankas padomes locekļu Ētikas kodeksā ietverto padomes locekļu pienākumu ievērot ētiskas uzvedības augstākos standartus un tajā noteikto, ka no padomes locekļiem tiek sagaidīts, ka tie rīkosies godīgi, neatkarīgi, objektīvi un apdomīgi, paturēs prātā savu pienākumu un atbildības nozīmīgumu, ņems vērā to amata publiskumu un to rīcība nodrošinās un veicinās sabiedrības uzticību Eiropas Centrālajai bankai.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA