Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) aicina iedzīvotājus paaugstinātas temperatūras un saaukstēšanās gadījumā vispirms konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai pa diennakts uzziņu tālruni ar speciālistiem, nevis uzreiz veikt ātrās palīdzības dienesta izsaukumu.

Kā norāda dienests, ik dienu tiek saņemti ap 100 nepamatoti izsaukumi, kas saistīti ar ziemas sezonai tipiskām elpceļu vīrusu saslimšanām, kas norit ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru, iesnām, klepu un galvassāpēm. Lielākā daļa šādu nepamatotu izsaukumu saņemta tieši Rīgā, kur vienlaikus ir visplašākās palīdzības saņemšanas alternatīvas, taču tādu izsaukumu ir arī reģiona pilsētās.

“Diemžēl mediķu brigāde nereti tiek izsaukta tāpēc, ka mājas nav bijis termometrs un temperatūru pazeminoši medikamenti. Viena no biežākajām kļūdām ir arī nepietiekama šķidruma – ūdens, sulas vai zāļu tējas – uzņemšana, kas nepieciešams, lai veiksmīgāk atveseļotos. Bieži vien cilvēki nezina, kā pareizi rīkoties temperatūras gadījumā. Taču šie jautājumi jārisina ar ģimenes ārsta palīdzību, nevis vēršoties ārkārtas dienestā,” norāda dienesta direktore Liene Cipule.

Šādās vienkāršākās medicīniskās situācijās iedzīvotājiem pastiprināti vēršoties NMPD, būtiski palielinās brigāžu noslodze un līdz ar to risks savlaicīgi ierasties uz dzīvībai bīstamiem izsaukumiem, norādīja Cipule. Viņa piebilst, ka dienests joprojām strādā ārkārtas medicīniskās situācijas režīmā Rīgā un tā resursi ir jākoncentrē uz kritiskām situācijām.

NMPD aicina iedzīvotājus savlaicīgi sazinies ar savu ģimenes ārstu un jautāt padomu par pareizu ārstēšanos. Vakaros un brīvdienās , kad ģimenes ārsti nestrādā, palīdzību var saņemt pie dežūrārstiem, kam ir tādas pašas pilnvaras kā ģimenes ārstiem. Vizīte pie dežūrārsta maksā tik pat, cik vizīte pie ģimenes ārsta. Rīgā dežūrārsti pieejami 12 vietās, bet ārpus Rīgas – arī Ventspils pilsētā.

Tāpat ārpus ģimenes ārsta darba laika palīdzību var saņemt arī steidzamās medicīniskās palīdzības punktos 15 vietās visā Latvijā, kuru atrašanās vietas pieejamas NMPD mājaslapā.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA