Jau no šī gada 1. janvāra Latvijā visās dzīvojamās mājās – gan privātmājās, gan dzīvokļos – jābūt obligāti uzstādītiem dūmu detektoriem, kas signalizēs par ugunsnelaimi un/vai sadūmojumu mājās, bet privātmājas papildus jānodrošina arī ar ugunsdzēsības aparātu.  Vai tavās mājās jau ir uzstādīts dūmu detektors?

Ārvalstu pieredze liecina, ka dūmu detektoru uzstādīšana mājokļos līdz pat 75% samazina ugunsgrēkos bojāgājušo skaitu. Viena no valstīm, kur šāda prasība ir pierādījusi savu efektivitāti un ievērojami samazinājusi bojāgājušo skaitu, ir Igaunija.

Arī vairumā gadījumu privātmāju un dzīvokļu īpašuma apdrošināšanas līgumos iekļauta standarta norma par to, ka īpašniekiem jārūpējas par Latvijas ugunsdrošības noteikumu ievērošanu. Mainoties noteikumu normām, katram turpmāk atbilstoši jānodrošina savs mājoklis pret ugunsnelaimēm. Proti, tā kā no 2020. gada dūmu detektori kļūst obligāti, tas automātiski attiecas uz visiem standarta īpašuma apdrošināšanas līgumiem, skaidro Jānis Abāšins, Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents.

Vienkāršāko dūmu detektoru iegāde nekādu lielo robu maciņā neradīs. Lētākie dūmu detektori maksā ap pieciem eiro gabalā. Ja vēlaties vienotu sistēmu, kura turklāt savienota ar kādu no apsardzes dienestiem, tad gan izmaksas būs ievērojami lielākas. Savukārt mājai piemēroto populārāko ugunsdzēšamo aparātu cenas dažādās tirdzniecības vietās svārstās 20 līdz 40 eiro robežās. Protams, pieejami arī dārgāki aparāti.

VUGD norāda, ka iegādājoties ugunsdzēsības aparātu, jāpievērš uzmanība tam, lai uz aparāta korpusa būtu iespiests individuālais vai partijas numurs un CE atbilstības marķējums, bet aparāta dzēstspējai jābūt vismaz 21A 113B (skaitlis nozīmē, cik lielu ugunsgrēku iespējams nodzēst, bet burts apzīmē ugunsgrēka klasi: A – kad deg cieti, organiskas izcelsmes materiāli, B – kad deg šķidrumi, kūstoši cieti priekšmeti).

Vēl viens ieteikums: pirms pirkt ugunsdzēšamo aparātu, var prasīt pārdevējam apmācības treniņu. Tas pats attiecas arī ar dūmu detektora uzstādīšanu.

Atgādinām, ka no šī gada sākuma spēkā ir arī aizliegums izvadīt virtuves tvaika nosūcēju pie dabīgās ventilācijas kanāliem virtuvēs, kurās tiek izmantotas gāzes plītis.

21.02.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com